Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Śniardwy pod lupą

2018-05-17 10:00:00 (ost. akt: 2018-05-17 09:56:03)

W czerwcu ruszy eko-patrol po największym polskim jeziorze. Kajakarze z Pisza razem z Dominikiem Dobrowolskim wypłyną w kolejny Recykling Rejs. Jakie skarby znajdą?

Ekologiczna akcja „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne”, organizowana od wielu lat przez Fundację PlasticsEurope Polska wspólnie z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, w tym roku będzie miała kilka odsłon, z których każda odbędzie się w innej części Polski. Wszystkie jednak łączyć będzie wspólny mianownik. A chodzi o walkę z zaśmiecaniem środowiska wodnego oraz promowanie właściwego sposobu zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych. Planowane jest kilka krótkich, kilkudniowych akcji, m.in. akcje na Nysie Łużyckiej, wokół jeziora Śniardwy, na Parsęcie w Kołobrzegu i w Gołdapi. Wszystkiemu będzie towarzyszyć edukacja ekologiczna połączona z praktyką, czyli ze sprzątaniem brzegów rzek i jezior.

Po udanym starcie i jednocześnie dużym wyzwaniu: kajakowym ultramaratonie na Odrze akcja „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” zawitała do Pisza nad jezioro Roś. Podczas spotkania w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym, które odbyło się w miniony poniedziałek (14 maja) kajakarze opowiedzieli o przygotowaniach do ekologicznej wyprawy. Eko-patrol wyruszy w drugiej połowie czerwca i weźmie w nim udział piska młodzież pod opieką instruktora kajakarstwa Józefa Knyżewskiego. Do tej pory zgłosiło się sześciu śmiałków - uczniów szkół podstawowych i liceów.

Komentując tegoroczną formułę Recykling Rejsów Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska, podkreśla, że zaangażowanie środowisk lokalnych to podstawa powodzenia tego typu akcji akcji. - Za śmieci w środowisku, nie tylko wodnym, odpowiedzialny jest nieefektywny gospodarki odpadami, oraz ludzie, którzy je tam porzucają. Musimy mieć świadomość, że każdy śmieć porzucony na lądzie, szczególnie tak lekki jak odpady tworzyw prędzej czy później trafi do środowiska wodnego, spłukany przez deszcz czy porwany przez wiatr. Odpady tworzyw, tak widoczne w środowisku wodnym, w ogóle nie powinny tam trafić, ponieważ mają dużą wartość jako surowiec wtórny np. w procesach recyklingu. Plastikowa butelka z wodą przyniesiona na plażę waży ponad 1,5 kg, a pusta tylko 35 g. Nie powinno więc być żadnym wysiłkiem wrzucenie jej do pojemnika na odpady, lub - jeśli go nie ma w pobliżu - zabranie jej ze sobą z powrotem - przekonuje Kazimierz Borkowski.
W 2017 roku Dominik Dobrowolski przypłynął kajakiem do Pisza (w ramach Recykling Rejsu z Mazur do Warszawy) i już wtedy postanowił, że rok później wróci tu, żeby sprawdzić, czy poprawił się stan czystości jeziora Śniardwy. Kajakarze opłyną jezioro Śniardwy, zawitają do wszystkich marin i portów, sprawdzą jak prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów, jaki jest stan zaśmiecenia brzegów. W planie spotkania w lokalnych szkołach, konferencje prasowe oraz akcje sprzątania brzegów. Śniardw.

Grupę kajakarzy z Pisza będzie prowadził instruktor kajakarstwa Józef Knyżewski. – Trenuję od wielu lat z sukcesami młodzież z Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu. Mamy na koncie wyprawy zimowe Pisą, opłynięcie Śniardw i spływ z Pisza do Ostrołęki. Kilkakrotnie braliśmy także udział w sprzątaniu dna Pisy. Największe osiągnięcie to pokonanie trasy z Pisza do Gdańska kajakami, czyli ponad 700 km w 14 dni, a ostatnio w zimie z sukcesem przepłynęliśmy całą Pisę pod prąd. Uczestnicy, którzy wezmą udział w tegorocznym Recykling Rejsie po Jez. Śniardwy są młodymi kajakarzami, jednak ze sporym doświadczeniem nabytym podczas różnych wypraw. Łączy ich jedna pasja – chęć kontaktu z naturą, poszanowanie środowiska i poszukiwanie przygody – opowiada Józef Knyżewski.

Zaśmiecenie środowiska morskiego (Marine Litter - przyp.red) to globalny problem. Marine Litter obejmuje występowanie odpadów w wodach, na plażach i na wybrzeżach i nie ma wątpliwości co do negatywnych skutków tego zjawiska dla fauny morskiej w ramach prowadzonej od 2011 roku inicjatywy „Marine Litter Solutions”, organizacje przemysłu tworzyw sztucznych z całego świata angażują się w liczne programy, których celem jest ocena skali zanieczyszczenia środowiska wodnego przez odpady plastikowe i ich rzeczywistego wpływu na ekosystem, a także promocja właściwych postaw prośrodowiskowych (www.marinelittersolutions.com). W tym zakresie prowadzą lub współfinansują badania naukowe i wdrażają projekty informacyjne i edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości mieszkańców o konieczności prawidłowego obchodzenia się z odpadami. Wewnętrzne działania branży dotyczące należytego nadzoru nad transportem i dystrybucją wyrobów przemysłu tworzyw sztucznych – granulatu i półproduktów – zaowocowały w roku 2013 projektem „Nie traćmy ani granulki”, który w roku 2015 został włączony do światowego programu „Operation Clean Sweep ®”. Inicjatywa ta dotyczy zapobiegania stratom granulatu i zanieczyszczaniu środowiska wodnego, powodowanemu przez przedostawanie się granulek do środowiska.

Obecnie trwają przygotowania do wyprawy. Jakie skarby wyłowi ze Śniardw eko-patrol? O tym przekonamy się już wkrótce.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Orzyszanin #2503639 | 188.146.*.* 17 maj 2018 19:33

    Polecam interesujący artykuł pt. "Jak PSL skręcił 3 miliardy złotych" który ukazał się w najnowszym numerze tygodnika "Gazeta Polska".

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages