Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Na szczycie ochotnicy z Ogródka

2018-05-10 12:20:00 (ost. akt: 2018-05-10 12:25:01)
OSP Ogródek

OSP Ogródek

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Ochotnicy z Ogródka w gminie Orzysz wygrali nasz plebiscyt na najpopularniejszą ochotniczą straż pożarną w powiecie piskim. Drugie miejsce zajęła OSP Hejdyk (gmina Pisz). Trzecie miejsce przypadło ochotnikom z Białej Piskiej.

Po raz kolejny ogłosiliśmy akcję na najpopularniejszą OSP. Od 10 marca na łamach „Gazety Olsztyńskiej” i „Gazety Piskiej” przedstawialiśmy jednostki ochotnicze z całego powiatu piskiego i regionu. Druhowie opowiadali o swojej służbie, ważnych akcjach i wartościach, które im przyświecają. Wszyscy zgodnie mówili, że dla nich największą nagrodą jest satysfakcja z pomagania. A pomagają kiedy tylko mogą, mimo że mają swoje codzienne obowiązki, rodziny i pracę.
Głosowanie zakończyliśmy 1 maja. Zainteresowanie akcją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. O tym, z jak wielką sympatią mieszkańcy regionu przyjęli nasz plebiscyt, świadczyć mogą setki wysłanych sms-ów, którymi nasi czytelnicy chcieli zagwarantować swoim ulubieńcom miejsce na podium.
Pierwsze miejsce zajęła OSP Ogródek. — To dla nas ogromne wyróżnienie i powód do dumy. Zwycięstwo zawdzięczamy mieszkańcom, którzy na nas głosowali. Bardzo im za to dziękujemy — komentuje prezes OSP Ogródek Agnieszka Dąbrowska-Mróz. Ochotnicza Straż Pożarna w Ogródku powstała w 1952 roku. Niedawno obchodziła 65-lecie. Jej założycielami byli Antoni Chmielewski, Antoni Masłowski, Jan Turowski oraz Edward Nawrocki. Obecnie liczy 19 druhów, w tym dwie kobiety. — Jesteśmy malutką jednostką, ale za to prężnie działającą. Gdy tylko zawyje syrena, jesteśmy gotowi do akcji. Tworzymy zgraną drużynę i zawsze możemy na siebie liczyć — opowiada Agnieszka Dąbrowska-Mróz. Jak przyznaje prezes OSP Ogródek, jednostka nie jest dobrze wyposażona: — Brak odpowiedniego sprzętu to nasz największy problem. Dlatego naszym marzeniem jest doposażenie. Dzięki temu będziemy mogli częściej wyjeżdżać na akcje i nieść jeszcze więcej pomocy.
Obecnie strażacy ochotnicy z Ogródka przygotowują się do gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, które odbędą się 20 maja na stadionie miejskim w Orzyszu. — Spotykamy się dwa razy w tygodniu i ostro trenujemy. Mam nadzieję, że zajmiemy miejsce w czołówce — dodaje Agnieszka Dąbrowska-Mróz.

Drugie miejsce w naszym plebiscycie zajęła OSP Hejdyk. — Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku. Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zauważeni i dziękujemy wszystkim za oddane na nas głosy — mówi Adam Podsiad, prezes jednostki. OSP Hejdyk została utworzona w 1952 roku. Obecnie liczy 37 druhów, w tym 8 kobiet i znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jak mówi Adam Podsiad – na strażaków ochotników z Hejdyka zawsze można liczyć: — Nie ważne czy to dzień, czy środek nocy. Nasi druhowie są zawsze w gotowości. Ochotnicy poświęcają swój czas na działalność w OSP. Są bardzo dyspozycyjni. Do akcji zawsze wyjeżdżamy w komplecie. Dyspozycyjność to nie jedyna cecha, która wyróżnia OSP w Hejdyku. Tamtejsi ochotnicy od kilku lat sięgają podczas zawodów sportowo-pożarniczych po Puchar Burmistrza Pisza. Od czterech lat jeszcze nikt ich nie pokonał w dodatkowym ćwiczeniu bojowym. Równie dobrze radzą sobie w klasyfikacji generalnej drużyn. W ubiegłym roku podczas gminnych zawodów strażackich zajęli 2. miejsce. Taki sam wynik uzyskali również podczas zawodów powiatowych. Ochotnicy z Hejdyka niosą pomoc, ale i edukują. — Mocno współpracujemy ze szkołą podstawową. Organizujemy pogadanki na temat bezpieczeństwa. Uczymy dzieci udzielania pierwszej pomocy — mówi Adam Podsiad. Prezes OSP Hejdyk zdradził nam, że w tym roku jednostka planuje utworzenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

	http://m.wm.pl/2018/05/orig/osp-hejdyk-456854-464491.jpg
OSP Hejdyk

Trzecie miejsce zajęli strażacy ochotnicy z Białej Piskiej. — Bardzo się cieszymy. To bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w powiecie mamy ponad 20 jednostek. Czujemy się wyróżnieni. To dla nas dowód, że mieszkańcy doceniają naszą pracę. Dziękujemy wszystkim za oddane na nas głosy — mówi Mirosław Cimoch, prezes OSP Biała Piska. Jednostka prężnie działa od 1945 roku. Obecnie liczy 35 ochotników, z czego 5 to kobiety. Jest też młodzieżowa drużyna dziewcząt, którą prowadzi Mirosław Cimoch. Warto również wspomnieć, że formacja wywalczyła wiele pucharów w zawodach powiatowych i wojewódzkich. Mirosław Cimoch podkreśla, że OSP Biała Piska jest otwarta dla wszystkich. — Współpracujemy z lokalnymi szkołami. Organizujemy pokazy sprzętu strażackiego, uczestniczymy w pogadankach o bezpieczeństwie. To wynika z chęci niesienia pomocy innym. Na strażaków z Białej Piskiej zawsze można liczyć — przekonuje.

	http://m.wm.pl/2018/05/orig/p1310068-267539-464492.jpg
OSP Biała Piska

4 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka. W niedzielę (6 maja) odbyły się oficjalne obchody tego święta na Warmii i Mazurach. Rozpoczęła je msza w kościele św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie. Dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Konferencyjnym UWM, a patronował jej marszałek województwa. — Wasza praca jest nie do przecenienia. Jesteście armią ludzi zaangażowanych, armią ludzi odpowiedzialnych. I nie jest to, żadne pospolite ruszenie, a sprawnie działająca organizacja. Specjalne ukłony należą się waszym rodzinom, które też tkwią w pełnej gotowości, gdy wy jedziecie na akcję. Dziękuję wam, że jesteście i trwacie — podkreślał Gustaw Marek Brzezin, wręczając tym najbardziej doświadczonym i wyróżniającym się specjalne odznaczenia. Przyznano Złote Znaki Związku Ochotniczych, Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza, a także po dwa złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi Dla Pożarnictwa. Podczas wydarzenia rozstrzygnęliśmy też naszą akcję na najpopularniejsze i najaktywniejsze OSP w regionie.


TOP 5 POWIATU PISKIEGO
1. OSP Ogródek
2. OSP Hejdyk
3. OSP Biała Piska
4. OSP Liski
5. OSP Orzysz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages