Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro: Właściciel kantoru w Piszu działał w obronie koniecznej

2018-04-20 16:45:24 (ost. akt: 2018-04-20 17:13:07)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie umorzenia postępowania w sprawie ewentualnego przekroczenia granic obrony koniecznej przez właściciela kantoru w Piszu. Mężczyzna oddał kilka strzałów w kierunku auta, którym uciekali sprawcy napadu.

Zobacz także: Policja szuka sprawców napadu na kantor. Pomocne mogą okazać się nagrania z kamerek samochodowych Policja szuka sprawców napadu na kantor. Pomocne mogą okazać się nagrania z kamerek samochodowych Od piątku policjanci pracują nad wyjaśnieniem okoliczności napadu na właściciela kantoru. Funkcjonariusze prowadzą szeroko zakrojone działania w tej sprawie,...
Zobacz także: Policja znalazła samochód sprawców napadu na kantor w Piszu Policja znalazła samochód sprawców napadu na kantor w Piszu Policja znalazła samochód, którym uciekli sprawcy wczorajszego (16.02) napadu na kantor w Piszu.
Do napadu na kantor w Piszu doszło 16 lutego tego roku. Zamaskowany sprawca uderzył właściciela kantoru i zabrał mu plecak, w którym znajdowało się około 100 tysięcy złotych. Napastnik uciekł w kierunku zaparkowanego nieopodal samochodu, w którym czekało dwóch mężczyzn. Gdy samochód ruszył, pokrzywdzony oddał w tył auta cztery strzały z legalnie posiadanej przez siebie broni. Po pierwszym strzale rozsypała się tylna szyba samochodu. Porzucony przez sprawców, uszkodzony pojazd został odnaleziony następnego dnia. Ustalono, że miał on przykręcone skradzione wcześniej tablice rejestracyjne. Sprawców napadu wciąż nie udało się ustalić.

W ocenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie daje podstaw do przyjęcia, aby pokrzywdzony właściciel kantoru Mieczysław S., oddając strzały w kierunku pojazdu przestępców, popełnił jakiekolwiek przestępstwo, w tym między innymi, by naraził ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Działał on w warunkach obrony koniecznej, odpierając bezpośredni i bezprawny zamach na swoje mienie.
–Poleciłem już umorzenie postępowania w sprawie narażenia trzech osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Mieczysław S. działał bowiem w obronie koniecznej, odpierając bezpośredni, bezprawny zamach na swoje mienie – powiedział dziś (piątek, 20 kwietnia) na konferencji prasowej prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

W doktrynie i orzecznictwie dominuje pogląd, że prawo do obrony koniecznej jest prawem samoistnym. Nie można narzucać broniącej się osobie, by wybierała sposób obrony, najmniej dolegliwy dla sprawców. Osoba zaatakowana nie ma też obowiązku ratowania się ucieczką, ani ukrywania się przed napastnikiem. Nie musi też ostrzegać napastnika, że użyje niezbędnych środków, jeżeli nie odstąpi on od kontynuowania zamachu. Również możliwość zwrócenia się o pomoc do funkcjonariuszy ochrony porządku prawnego, nie odbiera osobie zaatakowanej prawa do czynnego odparcia zamachu. Prawo do obrony koniecznej przysługuje każdemu, kto odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na dobro chronione prawem.


źródło: Prokuratura Krajowa
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kat #2490341 | 80.50.*.* 24 kwi 2018 12:31

  Cieszy mnie taki podejście do sprawy. Komuna się skończyła i nie ma że wszystko jest niczyj. Własność to świętość i należy jej bronić

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2489484 | 37.47.*.* 23 kwi 2018 00:12

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pozdrowienia dla troli co siedzą i banuja wypowiedzi

 3. Piszak #2489482 | 37.47.*.* 23 kwi 2018 00:06

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. uważam ze Pan Szymborski jest wodolej i sciemniacz, pozatym nic specjalnego nie zrobił

 4. Ja #2489397 | 37.47.*.* 22 kwi 2018 20:43

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dzięki PiS nastaje porządek i ład!

 5. Michał #2489355 | 37.47.*.* 22 kwi 2018 19:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. OK. Sprawa umorzona, bo nie ma osób poszkodowanych. Nikt nie stał na linii strzału, ani w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Jeżeli takie osoby by były i czuły by się pokrzywdzone, to im właśnie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na decyzję prokuratora. Teoretycznie, pokrzywdzonymi mogą się czuć panowie uciekający autem, w kierunku którego napadnięty strzelał. Ale oni z przyczyn oczywistych zażalenia, ani w ogóle zeznań w sprawie nie złożą. Zagrożenie musi być realne, odnoszące się do konkretnych osób, a nie jedynie możliwe i hipotetyczne. W przeciwnym razie broni nie mogliby używać ani policjanci (wszak oddany strzał zawsze może KOGOŚ trafić), ani myśliwi (po lasach chodzą przecież grzybiarze), ani wojskowi na poligonie (przecież ktoś może niepostrzeżenie tam wleźć). Padały słowa o kowbojach i dzikim zachodzie. To rabusie zorganizowali napad jak z westernu i to na nich spoczywa wszelka odpowiedzialność za zdarzenie. Zamiast piętnować broniącego swojego mienia przedsiębiorcy, piętnujmy bandytów. Przecież to oczywiste.

Pokaż wszystkie komentarze (46)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages