Będą trzy okręgi wyborcze

2018-04-17 15:15:00(ost. akt: 2018-04-17 14:59:48)
PISZ///Duże zmiany czekają nas w tegorocznych wyborach samorządowych. W Piszu nie będzie jednomandatowych okręgów wyborczych, w zamian powstaną trzy wielomandatowe.
Zgodnie z nowymi przepisami w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców wprowadzane są okręgi wielomandatowe. Zmiany dotyczą także Pisza. Teraz wybory zostaną przeprowadzone w systemie proporcjonalnym. Z 21 jednomandatowych okręgów wyborczych w Piszu powstaną trzy wielomandatowe – tak zdecydowali piscy radni. Uchwała w tej sprawie została podjęta 26 lutego. Oznacza to, że mandat zdobędą ci, których ugrupowanie otrzyma największe poparcie.

Pierwszy okręg obejmie wszystkie sołectwa w gminie Pisz. Mieszkańcy wybiorą tutaj 7 radnych. Drugi okręg wyborczy to teren po zachodniej stronie rzeki Pisy, m.in. ulice Lipowa, dr. Władysława Klementowskiego, Gdańska, Orzyska, Wąglicka. Stąd do rady miejskiej dostanie się 6 radnych. Trzeci okręg wyborczy obejmie teren po wschodniej stronie rzeki Pisy. m.in. ulice Młodzieżową, Tęczową, Spokojną, Targową, Długą i Trzcinową. Z tego okręgu mandat zdobędzie 8 radnych.

Dokładna data wyborów samorządowych nie jest jeszcze znana. Proponowane daty to 21 października, 28 października lub 4 listopada. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie prezes Rady Ministrów. Ale to nie koniec zmian w Kodeksie wyborczym. Przypomnijmy, od tych wyborów będzie obowiązywać już dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zapis nie dotyczy sprawujących te urzędy przed dniem wejścia w życie przepisów.
Nowelizacja wydłuża też kadencję samorządowców. I tak kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich, także wójtów, burmistrzów i prezydentów, będzie trwać pięć lat.W noweli zapisana została, przywrócona przez Senat, bo Sejm początkowo ją wykreślił, możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Ustawa wprowadza szereg zmian, dotyczących kwestii technicznych przeprowadzenia wyborów. Dla wielu mogą być sporym zaskoczeniem choćby dwie komisje obwodowe: jedna do przeprowadzenia głosowania i druga do ustalenia wyników głosowania. Pierwsza będzie przekazywać drugiej m.in. urnę wyborczą, spis wyborców oraz niewykorzystane karty do głosowania. Druga komisja będzie zaczynać pracę po zakończeniu głosowania w lokalu wyborczym. Co ważne, prace obu komisji będziemy mogli śledzić na bieżąco w internecie. Zgodnie z nowelą mężowie zaufania mają prawo obserwować prace każdej — od obwodowej po Państwową Komisję Wyborczą, na każdym etapie jej prac, w tym liczenia głosów i sporządzania protokołu.

Jak się ostatnio okazało, to nie koniec zmian, z którymi będą musieli się liczyć samorządowcy. Bo w czwartek (5 kwietnia) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił, że zostaną wprowadzone nowe limity obniżające wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Po kieszeni mają też dostać m.in. posłowie i senatorowie, którzy zgodnie z zapowiedziami mają zarobić o 20 proc. mniej.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Podziel się informacją:

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5