środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Doktor Władysław Klementowski ma swój pomnik. Zobacz zdjęcia!

2018-04-06 15:05:00 (ost. akt: 2018-04-08 02:13:58)
W uroczystości wzięli udział najbliżsi doktora. Na zdjęciu syn i córka

W uroczystości wzięli udział najbliżsi doktora. Na zdjęciu syn i córka

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się dzisiejsza (6 kwietnia) uroczystość odsłonięcia pomnika doktora Władysława Klementowskiego.

Wśród zaproszonych gości znalazła się najbliższa rodzina doktora - syn, córka i wnuczki. A także parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Pisza i okolic.

Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Piszu. Pomnik doktora Władysława Klementowskiego stanął na placu koło fontanny.

Data odsłonięcia nie jest przypadkowa, bo poprzedza dzień urodzin Doktora Klementowskiego.
— Pomnik powstał w celu upamiętnienia wspaniałego lekarza i przyjaciela dzieci jako wzorca osobowego w służbie drugiemu człowiekowi. Budowa została sfinansowana z dobrowolnych wpłat obecnych i byłych mieszkańców Pisza i okolic — mówi Bogumiła Czerniawska, przewodnicząca Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Doktora Władysława Klementowskiego.

Przypomnijmy, z tą niezwykle cenną inicjatywą, pod koniec 2016 roku wystąpiły osoby zrzeszone w grupie utworzonej przez piszankę Aldonę Smok (obecnie przebywa w Norwegii) na jednym z portali społecznościowych.

Grupa zgodnie stwierdziła, że nikt bardziej niż „nasz słynny piski doktor” na taki ukłon piszan nie zasłużył. Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 8 grudnia 2016 roku zapadła decyzja i dalej, krok po kroku, piska społeczność zmierzała do realizacji pomysłu. Powstał komitet społeczny, ruszyły pierwsze działania...

Budowy pomnika Doktora Klementowskiego podjął się Piotr Bogdaszewski, artysta rzeźbiarz z Rucianego-Nidy. Lokalnej społeczności znany jest jako twórca m.in. pomnika Agnieszki Osieckiej, który przed kilku laty stanął przy Zespole Szkół Samorządowych w Rucianem-Nidzie oraz pomnika Adama Mickiewicza - „Ławeczki Wieszcza” przy Gimnazjum w Orzyszu.

Postaci naszego doktora Pan Piotr „uczył się” z licznych fotografii, wskazówek rodziny Władysława Klementowskiego, czy też opowiadań znajomych oraz pacjentów Doktora.
— Czuję się ogromnie zaszczycony, wiem ile znaczy dla piszan postać Doktora. Bardzo dziękuję za ogromne zaufanie jakim mnie obdarzyli. Starałem się zrobić wszystko, by tego zaufania nie zawieść — mówi rzeźbiarz.

Budowa pomnika została sfinansowana z dobrowolnych wpłat obecnych i byłych mieszkańców Pisza i okolic.

W skład Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Doktora Klementowskiego wchodzą: Bogumiła Czerniawska, Zuzanna Konopa, Elżbieta Żywczyk, Jerzy Misierewicz, Sebastian Zuzga.

Więcej informacji w najbliższym wydaniu Gazety Piskiej, które ukaże się 13 kwietnia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages