Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Blisko dzieci, które kochał. Wkrótce odsłonięcie pomnika Doktora Klementowskiego

2018-03-29 14:30:00 (ost. akt: 2018-04-03 11:43:57)
Wkrótce na skwerku przy SP Nr 1 w Piszu stanie pomnik Doktora Władysława Klementowskiego

Wkrótce na skwerku przy SP Nr 1 w Piszu stanie pomnik Doktora Władysława Klementowskiego

Autor zdjęcia: Sebastian Zuzga

SPOŁECZEŃSTWO\\\ Już za kilka dni, w piątek 6 kwietnia o godz.11. odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Doktora Władysława Klementowskiego. Drodzy Piszanie, spotkajmy się na palcu koło fontanny przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Piszu.


Data odsłonięcia nie jest przypadkowa, bo poprzedza dzień urodzin Doktora Klementowskiego. Oprócz oficjalnej uroczystości, organizatorzy przewidzieli także część artystyczną. Jej bohaterami będą dzieci, bo to właśnie dla nich Doktor Klementowski poświęcił całe swoje życie.

— Pomnik powstał w celu upamiętnienia wspaniałego lekarza i przyjaciela dzieci jako wzorca osobowego w służbie drugiemu człowiekowi. Budowa została sfinansowana z dobrowolnych wpłat obecnych i byłych mieszkańców Pisza i okolic — mówi Bogumiła Czerniawska, przewodnicząca Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Doktora Władysława Klementowskiego.

Przypomnijmy, z tą niezwykle cenną inicjatywą, pod koniec 2016 roku wystąpiły osoby zrzeszone w grupie utworzonej przez piszankę Aldonę Smok (obecnie przebywa w Norwegii) na jednym z portali społecznościowych.

Grupa zgodnie stwierdziła, że nikt bardziej niż „nasz słynny piski doktor” na taki ukłon piszan nie zasłużył. Na pierwszym spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 8 grudnia 2016 roku zapadła decyzja i dalej, krok po kroku, piska społeczność zmierzała do realizacji pomysłu. Powstał komitet społeczny, ruszyły pierwsze działania...

Budowy pomnika Doktora Klementowskiego podjął się Piotr Bogdaszewski, artysta rzeźbiarz z Rucianego-Nidy. Lokalnej społeczności znany jest jako twórca m.in. pomnika Agnieszki Osieckiej, który przed kilku laty stanął przy Zespole Szkół Samorządowych w Rucianem-Nidzie oraz pomnika Adama Mickiewicza - „Ławeczki Wieszcza” przy Gimnazjum w Orzyszu.

Postaci naszego doktora Pan Piotr „uczył się” z licznych fotografii, wskazówek rodziny Władysława Klementowskiego, czy też opowiadań znajomych oraz pacjentów Doktora.
— Czuję się ogromnie zaszczycony, wiem ile znaczy dla piszan postać Doktora. Bardzo dziękuję za ogromne zaufanie jakim mnie obdarzyli. Starałem się zrobić wszystko, by tego zaufania nie zawieść — mówi rzeźbiarz.

Budowa pomnika została sfinansowana z dobrowolnych wpłat obecnych i byłych mieszkańców Pisza i okolic.
— W imieniu całego komitetu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pomnik lada moment zostanie odsłonięty. Drodzy Piszanie, spotkajmy się wszyscy w tym dniu na placu koło fontanny przy Szkole Podstawowej Nr 1 — zachęca Bogumiła Czerniawska.


W skład Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Doktora Klementowskiego wchodzą: Bogumiła Czerniawska, Zuzanna Konopa, Elżbieta Żywczyk, Jerzy Misierewicz, Sebastian Zuzga.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEKPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kuba #2477138 | 81.15.*.* 3 kwi 2018 19:28

  Święta racja. Jakby dzisiaj ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sympatyczny #2476781 | 81.15.*.* 3 kwi 2018 10:34

  taki jak na zdjęciu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lilla #2474598 | 81.15.*.* 30 mar 2018 11:36

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dr Klementowski powinien być inspiracją dla dzisiejszych lekarzy. Oni nie wiedzą co to empatia.

 4. Apel #2474581 | 37.47.*.* 30 mar 2018 11:19

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Do pomysłodawców pomnika apel o nie zapraszanie ludzi związanych z polityką!!!

 5. Może by tak Aliickiemu pomnik? #2474233 | 95.142.*.* 29 mar 2018 22:13

  Czy już nie zasłużył sobie na pomnik poprzedni burmistrz Pisza Alłicki J., za to że 4 lata jest radnym powiatu i nadal jest bezkarny? Nie jest osądzony i nie ma wyroku? Albo mu postawić pomnik za dobre zarządzanie gminą w końcu ,, pozostawił ,, tylko 60 melonów długu. Z Bednarczykem /Alickiego zastępcą/razem obalili poprzednią władzę i doprowadzili rządząc do ruiny finansowej gminy, może by tak ławeczkę dla Bednarczeka postawić koło pomnika Alickiego J.? W końcu jego współpracownik odpowiedzialny był za stan finansowy gminy. i żaden z nich jeszcze nie ukarany? Skandal ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages