środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Samochody toną w błocie. Mieszkańcy Łupek proszą o pomoc

2018-03-15 10:42:36 (ost. akt: 2018-03-15 14:32:06)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Mieszkańcy Łupek koło Pisza proszą o pomoc. Jedyna droga, która prowadzi do ich domów, jest nieprzejezdna. Dziś (15 marca) w błocie utknęły dwa samochody. Wczoraj osiem.

- Przed tą chlapą dzwoniliśmy do urzędu, żeby wyrównali drogę. Ale oni tego nie zrobili. Gdyby przyjechali i wysypali tu jakiś gruz, cokolwiek, nie byłoby tego problemu. Naprawialiśmy już tę drogę na własny koszt, ale i ile to można - mówią mieszkańcy.

Pan Bogdan, który ma przy drodze warsztat samochodowy, codziennie pomaga sąsiadom wyciągać auta z błota. I jak mówi - grzęzawisko przynosi mu straty. - Klienci nie chcą ryzykować i po prostu tu nie przyjeżdżają. A podatki i ZUS trzeba płacić - skarży się przedsiębiorca.

	http://m.wm.pl/2018/03/orig/upki-2-452414.jpg

Samochody, które utknęły dziś w błocie zostały uszkodzone. Właściciele aut będą domagać się od zarządcy drogi zwrotu kosztów naprawy. Na miejscu pojawiła się policja.

	http://m.wm.pl/2018/03/orig/upki-3-452418.jpg

Droga, o której mowa, należy do gminy. Spytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Piszu czy jest szansa na szybkie rozwiązanie problemu. Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

"Wszystkiemu winien jest wciąż bardzo wysoki poziom wód gruntowych i niesprzyjająca pogoda na przedwiośniu. W lutym br., a więc jeszcze w czasie silnych mrozów, Gmina Pisz ogłosiła przetarg na dostawę pospółki i kruszywa oraz świadczenie usług w zakresie zagęszczania i profilowania nawierzchni dróg gruntowych, żwirowych i żużlowych na terenie miasta i gminy Pisz. Z powodów niezależnych od Gminy przetarg został unieważniony, a termin składania ofert w kolejnym przetargu mija 22 marca br. Wszystkie podmioty zainteresowane przetargiem zapraszamy do składania ofert.

Prace zostaną rozpoczęte niezwłocznie po wyłonieniu wykonawcy i ustabilizowaniu pogody. Do tego czasu będziemy naprawiać nieprzejezdne fragmenty dróg w miarę możliwości. Ograniczeniem są przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, które nakazują zlecanie takich prac w drodze przetargu. Stąd ponowny apel do wykonawców o udział w przetargu na dostawę materiałów i profilowanie dróg na terenie miasta i gminy.

Doświadczenia ubiegłego roku i obecna sytuacja na wiejskich drogach pokazują, że prace drogowe należy prowadzić nie według kalendarza zamówień publicznych, ale wtedy, gdy jest sprzyjająca pogoda. Gmina Pisz przymierzała się do zakupu równiarki już od kilku lat, jednak od 2015r. nie było na ten cel odpowiednich środków w budżecie. Dziś sytuacja finansowa gminy jest znacznie lepsza i dlatego jeszcze w tym roku nastąpi zakup równiarki."

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages