Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Muzeum paniom: był koncert, otwarcie wystawy i słodki tort

2018-03-12 14:00:00 (ost. akt: 2018-03-12 12:38:29)

Autor zdjęcia: MZP w Piszu

W Muzeum Ziemi Piskiej można oglądać wystawę Kobiety w Powstaniu Warszawskim. Podczas uroczystego wernisażu w piątkowy wieczór ekspozycję zaproszonym paniom przybliżył Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Odbył się także m.in. koncert młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Piszu.

Muzeum Ziemi Piskiej zorganizowało kolejne wydarzenie w ramach Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Piątkowe spotkanie poświęcone było kobietom, odbyło się pod tytułem „Matki i patriotki”. Głównym punktem było otwarcie wystawy Kobiety w Powstaniu Warszawskim, wypożyczonej z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Ekspozycja prezentująca losy ponad 50 uczestniczek zbrojnego wystąpienia mieszkańców stolicy przeciwko okupantowi została wzbogacona o eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziemi Piskiej.

W tematykę ekspozycji wprowadził jej autor Jan Engelgard. Historyk w kilkudziesięciominutowym wystąpieniu zaprezentował heroizm kobiet zaangażowanych w różne działania podczas Powstania Warszawskiego, który doceniali nawet walczący z nimi Niemcy. Czasową ekspozycję można oglądać do połowy kwietnia.

– Zapraszamy mieszkańców Pisza oraz młodzież szkolną do obejrzenia wystawy, która jest niezwykle ciekawa i w pewnym stopniu ilustruje losy całego narodu podczas II wojny światowej – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Materiał ikonograficzny pochodzi głównie od rodzin bohaterek wystawy bądź w kilku przypadkach od nich samych. Są to archiwalia, pamiątki, zdjęcia. W oparciu o wystawę opracowaliśmy zajęcia dla młodzieży, by przybliżyć młodemu pokoleniu niezwykle istotne wydarzenia z historii Polski w XX wieku. Zryw Polaków pod koniec I wojny światowej, który pozwolił odrodzić się naszej Ojczyźnie, był jednym z kilku tak zdecydowanych wystąpień o charakterze niepodległościowym.

Piątkowe spotkanie w Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczęło się od muzycznego akcentu. Piosenki mówiące o Powstaniu Warszawskim i śpiewane przez samych powstańców zaprezentowały dziewczęta z Zespołu Szkół nr 1 w Piszu: Izabela Pelc, Katarzyna Romot, Gabriela Brózio i Dominika Wszołek wraz z nauczycielem Damianem Żylukiem. Po obejrzeniu wystawy na zaproszone panie czekała słodka niespodzianka w postaci tortu ufundowanego przez burmistrza Andrzeja Szymborskiego.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania, które znalazły czas w piątkowe popołudnie i odpowiedziały na nasze zaproszenie – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska. – To było wyjątkowe wydarzenie i mam nadzieję, że wszystkie panie poczuły się wyjątkowo. Przy okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj kobiety mają co świętować. Dekretem Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 Polki otrzymały prawa wyborcze.

Kolejne wydarzenie organizowane przez Muzeum Ziemi Piskiej w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się 20 kwietnia. W Muzeum zaplanowano konferencja dla młodzieży „Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce. W setną rocznicę niepodległości Polski”, a następnie wszyscy chętni będą mogli wysłuchać na żywo Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który zaprezentuje się na scenie Piskiego Domu Kultury.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. icek #2463230 | 37.47.*.* 15 mar 2018 14:19

  mój wpis o tapecie zniknął, może to nie prawda aż się świeci

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ted #2460493 | 31.1.*.* 12 mar 2018 17:41

  Ta pani z muzeum jest na pewno fotogeniczna ale co kilka dni sesja zdjęciowa w GP to chyba przesada.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages