środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Piscy strażacy biją na alarm! Coraz więcej pożarów sadzy w kominach

2018-03-09 15:30:00 (ost. akt: 2018-03-09 13:40:28)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

POWIAT/// Od początku sezonu grzewczego strażacy wyjeżdżali do płonących kominów aż 31 razy. To niepokojące dane. A o tragedię nietrudno.

Ze względu na zwiększającą się w sezonie grzewczym ilość wyjazdów do palących się kominów, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Piszu zwróciła się z gorącym apelem do wszystkich mieszkańców powiatu piskiego. — Apelujemy o wzmożoną czujność i rozwagę przy eksploatacji wszelkiego rodzaju urządzeń grzewczo-kominowych, mogących być przyczyną pożaru bądź zadymienia — mówi kpt. Józef Baranowski, oficer prasowy KP PSP w Piszu.
Na terenie powiatu piskiego od początku sezonu grzewczego strażacy powiatu piskiego interweniowali aż 31 razy w zdarzeniach związanych z pożarami kominów.

— Niejednokrotnie poszkodowani twierdzą, że nie mieli świadomości, że w ich kominie może dojść do zapalenia się sadzy. Często zapominają o okresowym czyszczeniu przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a przecież okresowe czyszczenie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) zgodnie z literą prawa, należy przeprowadzać: w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym np. kominki, piece kaflowe itp. – co najmniej raz na 3 miesiące, dla palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy, a kanałów wentylacyjnych – co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Czyszczenia przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) zlećmy kominiarzowi. Weryfikacją prawidłowego wykonania czyszczenia przewodów kominowych, będzie brak pożaru sadzy w kominie w najbliższym okresie czasu - oby jak najdłuższym - do następnego czyszczenia — wyjaśnia oficer prasowy.

Zaniechanie czyszczenia przewodu dymowego może doprowadzić do osadzania się na wewnętrznych ściankach komina dużej ilości sadzy, która ze względu na swój skład (praktycznie czysty węgiel) może się zapalić. Pożar w kominie powoduje wzrost temperatury od 800 do 1200°C. Pomyślmy, że żar w kominie dzieli od pomieszczeń jedynie cienka ścianka z cegły, z której zbudowany jest komin!

— Ponadto za brak czyszczenia przewodów kominowych, możemy zostać ukarani grzywną w drodze mandatu karnego z art. 82 kodeksu wykroczeń, lub zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu karnego możemy podlegać karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 - jeżeli pożar zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach — dodaje kpt. Józef Baranowski.
Gdy się zdarzy, że zapalą się sadze, najlepiej wezwać straż pożarną. Pamiętajmy, że nie wolno wlewać wody do komina ani przykrywać wylotu, bo spaliny mogą rozsadzić komin. Półśrodkiem jest sypanie do palącego się komina piasku. Warto pamiętać o tym, że należy jak najszybciej wygasić palenisko i zamknąć dopływ powietrza do paleniska.

Źródło: KP PSP w Piszu

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2458592 | 31.182.*.* 10 mar 2018 19:09

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Plus czy Minus posta nie świadczy o złym wpisie lub dobrym wpisie. Skoro ktoś coś napisał i uważasz że jest inaczej to nie minusuj nie plusuj tylko pisz dlaczego dobrze lub zle. Liczą się argumenty nie minusy

  2. hoj #2457967 | 31.182.*.* 9 mar 2018 17:58

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ranking gmin ma trzecim miejscu ORZYSZ drugim Biała Piska pierwszym Pisz Pisz za zarobki burmistrza większe jak prezydent Ełku i jak wojewoda takie jak PREMIER PAŃSTWA, tylko że Premier dba o kraj Biała Piska za walkę w krajowych rozgrywkach sportowych Orzysz za bieg tygrysa

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages