Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Jutro rozpocznie się akcja "Bezpieczny przejazd kolejowy"

2018-03-04 15:27:13 (ost. akt: 2018-03-04 15:28:57)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Policjanci piskiej drogówki w poniedziałek (5 marca) uczestniczyć będą w wojewódzkich działaniach pn. „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Głównym założeniem przedsięwzięcia będzie poprawa bezpieczeństwa w rejonach strzeżonych i niestrzeżonych przejazdów kolejowych, a także zwrócenie uwagi kierowców na przestrzeganie umieszczonych tam znaków zarówno pionowych, jak i poziomych.

Z doświadczeń funkcjonariuszy piskiej drogówki wynika, że zdecydowana większość kierujących przestrzega przepisów dotyczących bezpiecznego przejeżdżania przez przejazdy kolejowe. Zdarzają się jednak skrajnie niebezpieczne zachowania, kiedy to kierowcy wjeżdżają na przejazd kolejowy pomimo braku możliwości jego opuszczenia, albo wjeżdżają na przejazd w momencie, gdy rogatki są opuszczane, a na sygnalizatorze wyświetlane jest czerwone światło.

Jadąc samochodem często podróżujemy z naszymi bliskimi – dziećmi, rodzicami, znajomymi. Wówczas ich bezpieczeństwo leży w rękach kierowcy. Stąd warto przestrzegać obowiązujących przepisów również na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Pamiętajmy, że w przypadku zderzenia samochodu z pociągiem, auto nie ma żadnych szans, a wypadki te należą do najtragiczniejszych. Przyczyną takich zdarzeń jest najczęściej pośpiech kierującego. Tymczasem warto zatrzymać przez przejazdem kolejowych i sprawdzić czy nic nie nadjeżdża. Te kilka sekund może uratować życie nasze i naszych bliskich.

Pamiętajmy zatem:
Zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwrócić uwagę na to, co dzieje się wokół. Gdy dojeżdżamy do przejazdu i widzimy przed nami sznur stojących samochodów, zatrzymajmy się przed rogatkami. Wjechać możemy tylko wtedy, gdy możliwe jest jego bezpieczne opuszczenie.

Nie wolno wjeżdżać na przejazd kolejowy, gdy rogatki są w trakcie opuszczania, a na sygnalizatorze świeci się czerwone światło. Wjazd na przejazd po przejechaniu pociągu możliwy jest wtedy, gdy rogatki całkowicie zostaną podniesione oraz zgaśnie czerwone światło na sygnalizatorze.

W sytuacjach, gdy kierowcy nie stosują się do tych przepisów, w związku z popełnionym wykroczeniem mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

Policjanci apelują - zachowajmy szczególną ostrożność przejeżdżając przez przejazdy kolejowy szczególnie te niestrzeżone.

KPP Pisz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kamil #2454412 | 87.205.*.* 5 mar 2018 11:49

  Piękny przykład daje policja zatrzymując się daleko za linią wyznaczającą miejsce zatrzymania :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages