Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

„Smogowi – mówimy nie!”. Projekt uczniów Nowego Ogólniaka

2018-02-20 13:44:17 (ost. akt: 2018-02-20 13:48:59)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Według Polskiego Alarmu Smogowego Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Na podstawie szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 42 000 mieszkańców Polski.

Europejska Agencja Środowiska szacuje, że każdego roku zanieczyszczone powietrze przyczynia się w Polsce do śmierci 43 000 ludzi. Dla porównania: każdego roku w Polsce w wypadkach ginie ok. 3300 osób. Główną przyczyną smogu jest palenie w piecach domowych i kominkach. Ogrzewając domy węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem, emitujemy do atmosfery szkodliwe substancje, które gromadzą się w powietrzu. Najgroźniejsze dla zdrowia i życia skutki przynosi jednak palenie śmieci, plastiku, gum etc.

Nie wszyscy zdają sobie również sprawę, jak wiele chorób powoduje smog. Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku powoduje uszkodzenia układu nerwowego, co gorsza, także u płodów. Smog jest więc bardzo groźny dla kobiet w ciąży. U dzieci i dorosłych powoduje również alergie, choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz nowotwory. Lista skutków oddychania smogiem jest długa i przerażająca.

W ostatnich latach nasila się znacznie problem emisji pyłów i gazów uwalnianych do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych w paleniskach domowych zwłaszcza w sezonie zimowym.

Pisz nie jest aglomeracją tak jak Warszawa, Kraków czy Poznań, gdzie smog stał się już powszechnym problemem. Jednak w naszym  miasteczku, położonym na obszarze Zielonych Płuc Polski, też zmagamy się z tym groźnym zjawiskiem.

Źródłem pyłów są przede wszystkim paleniska domowe. Mamy dużo jednorodzinnych domów, które nie są podłączone do miejskiej ciepłowni. Mieszkańcy Pisza nie są zamożni i nie stać ich na wymianę starych pieców CO na nowoczesne, bardziej ekologiczne.

By skutecznie walczyć z tym problemem, trzeba stale podnosić świadomość społeczeństwa, w związku z czym zorganizowaliśmy spotkania z rodzicami uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Piszu (Nowy Ogólniak), na którym przedstawiliśmy problematykę dotyczącą smogu, jego wpływu na stan środowiska i zdrowia człowieka oraz działania mające na celu ograniczenie skali tego zjawiska.
Powyższe informacje rozpowszechniliśmy dodatkowo na terenie Pisza za pomocą ulotek przygotowanych przez uczniów II LO.

W najbliższym czasie planujemy również przeprowadzić zajęcia na temat smogu w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Badania wskazują, że najmłodsi często nie wiedzą, że powstawaniu smogu można zapobiegać np. przez wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii czy niespalanie śmieci. Poza tym 15 proc. uczniów nie wie, jakie smog wywołuje choroby. Nie wszystkie dzieci uważają zresztą, że zanieczyszczenie powietrza jest dużym lub bardzo dużym problemem. Edukacja ekologiczna jest bardzo istotna i powinna być prowadzona już od przedszkola.

Koordynatorzy projektu - Aneta Ramotowska, Irena Anita Tomala

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kris #2444720 | 37.47.*.* 20 lut 2018 15:58

  Eko popaprancy znaleźli sobie temat smogu nie mi panstwo doplaca do gazu jak frankowiczom do kredytów

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages