Piątek, 17 sierpnia 2018. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Będzie nocna prohibicja w Piszu?

2018-02-13 13:30:00 (ost. akt: 2018-02-14 13:39:34)

Alkohol tylko do godz. 22.00? Okazuje się, że jest to możliwe. Samorządy otrzymały zielone światło i dzięki nowej ustawie mogą wprowadzać ograniczenia w sprzedaży napojów wyskokowych. Czy w Piszu wprowadzą nocną prohibicję?

Od 1 stycznia weszła w życie ustawa dająca samorządom możliwość ograniczenia sprzedaży alkoholu. Nowe przepisy dają prawo samorządom do wprowadzania limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, również tych do 4,5 proc. Przedtem Rada Gminy określając liczbę punktów sprzedaży alkoholu, nie uwzględniała w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc. Ponadto gmina będzie mogła ograniczyć sprzedaż alkoholu między godz. 22 a 6 rano. Ustawa wprowadza zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Obecne przepisy zawierają zakaz picia w konkretnych lokalizacjach, m.in. na ulicach, placach i w parkach.

Posłowie PiS, zaostrzając przepisy, chcą zmniejszyć spożycie alkoholu w naszym kraju. Ale to samorządy mają zdecydować czy skorzystać z możliwości, jakie daje im nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak na razie piscy radni, z którymi udało nam się porozmawiać, podkreślają, że to temat, nad którym rada na pewno się pochyli. Jednak przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, należy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne i zapoznać się z konkretnymi statystykami.

Zapytaliśmy co o nowej ustawie myśli Urszula Zduńczyk, kierownik Ośrodka Profilaktyki i Uzależnień w Piszu. — Wszelkie zakazy i ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych powinny być wprowadzane ostrożnie, ponieważ mogą prowadzić do rozwoju tzw. „podziemia alkoholowego” — przyznaje Urszula Zduńczyk. — Nadużywanie alkoholu powoduje wiele szkód społecznych tj. zakłócenia porządku publicznego, przestępczość, wypadki drogowe, przemoc w rodzinie, ubóstwo i bezrobocie. Dlatego warto zastanowić się czy byłoby zasadne wprowadzenie ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Istotną rolę spełniają działania profilaktyczne, których celem jest zmniejszenie lub eliminowanie czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi problemów w danej populacji i wzmacnianie czynników wspierających prawidłowy rozwój. Pozytywna i silna więź z rodzicami, normy dotyczące substancji psychoaktywnych wyniesione z domu oraz umiejętność budowania wokół dziecka nie tylko systemu kontroli, ale i wsparcia są ważnymi czynnikami chroniącymi młodych ludzi przed sięganiem po substancje psychoaktywne.

W 2017 roku do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wpłynęło 109 wniosków dotyczących zmotywowania do leczenia odwykowego osób nadużywających alkoholu. Komisja wystąpiła do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o sądowe zobowiązanie do leczenia odwykowego wobec 15 osób. Do Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia zgłosiło się łącznie 404 osoby. Osoby te uczestniczyły w terapii indywidualnej i grupowej.
Czy ograniczenia w sprzedaży zmniejszą spożycie alkoholu? Na odpowiedź będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. żul #2441073 | 31.0.*.* 15 lut 2018 18:16

  bedą bimber pędzić ot co

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Czarek #2440392 | 81.15.*.* 14 lut 2018 21:02

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Moim zdaniem należy zainwestować w zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży. Z tego co widać to właśnie młodzież pije na potęgę i później zostaje tylko odwyk. Burmistrz oszczędza na dzieciach w szkołach ale rodzice tego nie oczekują, bo skutki takich działań będą za kilka lat nie do odwrócenia.

 3. tomo #2440239 | 89.64.*.* 14 lut 2018 17:15

  jestem za tym, aby alkohol został całkowicie zdelegalizowany, bo to co się dzieje to jest paranoja.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kika #2439868 | 81.15.*.* 14 lut 2018 09:14

  Niektórzy korzystają tylko z "podziemia alkoholowego" i takie ograniczenia nie są dla nich problemem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. CBŚ #2439567 | 83.6.*.* 13 lut 2018 18:38

  Trzeba też w końcu zlikwidować meliny gdzie sprzedają zamiast wódki wynalazki typu paliwo lotnicze ,albo alkohol przemysłowy oraz fajki nie wiadomego pochodzenia z przemytu i trują ludzi od lat na ulicy Klementowskiego i Matejki ( w ,,ambasadzie'').

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages