Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Przez Mazury do Niepodległej

2018-02-12 14:14:45 (ost. akt: 2018-02-12 14:38:21)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Piskiej

Bardzo dobrą frekwencją cieszyła się piątkowa inauguracja Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej. Zebrani wysłuchali wykładu dr. Jerzego Marka Łapo o historii Mazur, a także koncertu Oliwii Mkrtczjan, której akompaniował Artur Ruchała.

Historię Mazur w pigułce przedstawił dr Jerzy Marek Łapo, który w piątkowe popołudnie był gościem Muzeum Ziemi Piskiej. Historyk z Węgorzewa nie krył zadowolenia, że przypadło mu w udziale zainaugurować muzealne Obchody Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ponad godzinnym wystąpieniu na temat „Jak Mazur z Polakiem. Mazur - Polak, Mazur - Niemiec, Mazur - Mazur” omówił najważniejsze kwestie związane z historycznym ujęciem Mazur, wskazując zarówno polskie, jak i pruskie czy niemieckie wątki. Swoje wystąpienie wzbogacił o ciekawe materiały źródłowe: mapy, ilustracje propagandowe czy znaczki pocztowe.

- Wykład był bardzo dobrym wprowadzeniem do tegorocznych uroczystości – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Musimy pamiętać o bogatej i trudnej historii naszego regionu, który w granicach odrodzonej Polski znalazł się dopiero po II wojnie światowej. Dr. Jerzy Łapo podkreślał, że Mazury przez lata były miejscem, na którym o bok siebie mieszkali ludzie o różnym pochodzeniu, religii czy tradycjach. Dzisiaj ta wielokulturowość może być naszym kapitałem, więc musimy pamiętać o ostatnim pokoleniu prawdziwych Mazurów i sprawiać, by pamięć o nich została zachowana.

Piątkowe wydarzenie nie mogło obyć się bez części artystycznej. Koncert dała Oliwia Mkrtaczjan. Pochodząca z Pisza wokalistka zaprosiła do współpracy Artura Ruchałę, który akompaniował jej na gitarze. Duet zaprezentował kilka utworów utrzymanych w poetyckiej stylistyce. Oliwia Mkrtczjan sięgnęła po znane liryczne ballady, ale nie omieszkała także nawiązać do mazurskiego klimatu spotkania. Jednym z utworów był wiersz Wojciecha Kassa, prańskiego poety, który muzycznie zaaranżował Krzysztof Napiórkowski.

W inauguracji cyklu uczestniczyło około 90 osób.

Kolejne muzealne wydarzenie w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się w czwartek 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Muzeum Ziemi Piskiej zaplanowano zbiórkę krwi, organizowaną we współpracy z Powiatowym Klubem Honorowych Dawców Krwi w Piszu. Udział mogą wziąć wszyscy chętni, a każdy krwiodawca otrzyma specjalny dyplom oraz upominek.

Źródło: Muzeum Ziemi PiskiejCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages