Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Grypa? Chorych może być więcej

2018-02-05 11:00:00 (ost. akt: 2018-02-05 10:57:13)

ZDROWIE/// Od 1 do 31 stycznia w powiecie piskim odnotowano 1816 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu, kiedy odnotowano 2338 takich przypadków.

Należy jednak pamiętać, że szczyt zachorowań dopiero przed nami. I to ostatni dzwonek, by uchronić się przed grypą. Jaka jest najskuteczniejsza metoda?
— Szczepienia, szczepienia i jeszcze raz szczepienia. Nie jest za późno, by zaszczepić się przeciwko grypie. Pod warunkiem, że nie cierpimy na ostrą infekcję wirusową – odpowiada dr Marta Gała, lekarz rodzinny z przychodni „Vita-Med” w Piszu i dodaje: — Z roku na rok liczba pacjentów, którzy decydują się na szczepienia, wzrasta. Ale tych osób powinno być jeszcze więcej.
Styczeń, luty, marzec to miesiące, które przynoszą największą falę zachorowań na grypę. Obecnie wchodzimy w niebezpieczny okres. A panująca za oknem pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem. — Zmienne warunki atmosferyczne, wzrost temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza sprzyjają mnożeniu się wirusów, a osoby z osłabionym układem immunologicznym są bardziej podatne na zachorowanie. Wzrost liczby zachorowań na grypę w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę panującą pogodę, nie powinien nas dziwić, gdyż jest to sytuacja naturalna — mówi Zuzanna Okurowska z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Piszu.
Odpowiedni ubiór, unikanie dużych skupisk ludzi, zdrowa dieta, częste mycie rąk, dbanie o higienę osobistą i formę fizyczną, wysypianie się – tak w najprostszy sposób możemy uchronić się przed grypą. — Człowiek ma bardzo duży wpływ na to, czy zachoruje. Wszystkie osoby z grupy ryzyka, czyli obciążone przewlekłymi chorobami, powinny się szczepić przeciwko grypie. Należy pamiętać o dzieciach, które stanowią ok. 30 proc. zarażonych grypą. Warto je nauczyć nawyku mycia rąk po każdorazowym pobycie w dużych skupiskach ludzi. Wirusy są wszędzie, a myjąc ręce przecinamy łańcuch zarażenia – podkreśla Zuzanna Okurowska.
Grypa to poważna choroba. Zazwyczaj atakuje nagle. Towarzyszy jej silna gorączka, często powyżej 39 stopni Celsjusza. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia w czasie grypy rzadko występuje katar, natomiast częstym objawem jest suchy, męczący kaszel. Choroba może mieć również przebieg bezobjawowy lub mieć niewielkie objawy.
Z medycznego punktu widzenia grypa to ostre zakażenie dróg oddechowych wywołane przez wirusy. Choroba przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych osób zarażonych. Niestety, wiele osób wciąż bagatelizuje grypę i jej objawy, myląc ją ze zwykłym przeziębieniem i tym samym stwarzając zagrożenie dla siebie i innych.
Średnio co minutę z powodu grypy na świecie umiera jedna osoba. Choroba może prowadzić do ciężkich powikłań. Najczęstsze to zapalenie oskrzeli oraz płuc, zapalenie serca mięśniowego, mózgu, opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne. Komplikacje występują najczęściej u dzieci poniżej 2. roku życia, osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. W takich przypadkach często wymagana jest hospitalizacja.
Ubiegły sezon grypowy był rekordowy. W całej Polsce zachorowało 4 919 110 osób! W minionym roku w powiecie piskim odnotowano ogółem 12260 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego 122 przypadki wymagały hospitalizacji. Czy w tym sezonie grypowym grozi nam epidemia? Wiele zależy od nas samych.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages