Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Rusza program „Za życiem” . Będzie go realizował ośrodek w Łupkach

2018-01-03 15:30:00 (ost. akt: 2018-01-03 15:20:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GP

Miejsca w internacie dla uczennic w ciąży i pomoc dla niepełnosprawnych dzieci. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach będzie realizowany program wsparcia rodzin „Za życiem”. Osoby zainteresowane już mogą się zgłaszać.

Program skierowany jest głównie do rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Jak informuje dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach, na pomoc będą mogły także liczyć uczennice w ciąży, które z różnych powodów nie mogą przebywać w domu rodzinnym. Do czasu urodzenia dziecka będą one miały zapewnione miejsce w internacie. Poza tym w program „Za życiem” wpisują się również zadania koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńcze. A to oznacza, że ośrodek udzieli rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka oraz kompleksowego wsparcia rodzin z dziećmi, od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.

Będzie organizował wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w wymiarze do 5 godzin tygodniowo, oraz – w zależności od potrzeb dziecka – z zadania mogą również skorzystać dzieci, które są już objęte wsparciem w innych placówkach. Ośrodek w Łupkach pomoże wskazać właściwe dla dziecka i jego rodziny formy kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej,
Oprócz tego rodziny będą mogły również uzyskać informacje na temat jednostek udzielających specjalistycznej pomocy. Przy czym placówka będzie koordynowała korzystanie z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu piskiego.

SOSW w Łupkach przygotowuje się do wdrożenia nowego programu. Na realizację zadań placówka otrzyma dotację z ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak na razie dokupiono pomoce dydaktyczne i wyposażenie do internatu. Ośrodek planuje również zatrudnić dodatkowych specjalistów.
Program ruszy prawdopodobnie w kwietniu br. Osoby, które chcą z niego skorzystać już mogą się zgłaszać do dyrektor SOSW w Łupkach - Ewy Ryzińskiej. Tel. 87 423 48 57. e-mail: ewa.ryzinska@powiat.pisz.pl.

Ustawę w sprawie realizacji rządowego programu wsparcia dla rodzin „Za życiem” Sejm uchwalił w ubiegłym roku. Projekt obejmuje swoimi działaniami rzeczywistą i pełną pomoc w celu integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz wsparcie ich rodzin. Dodatkowo przewidziana jest również pomoc dla kobiet w okresie ciąży (w tym powikłanej), porodu i połogu oraz rozwój wsparcia dla matek z małoletnimi dziećmi. Program zapewnia podniesienie jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, zwiększenie efektywności i dostępności do rehabilitacji dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałych w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. W programie przewidziane jest również wsparcie dla rodzin w opiece nad osobą niepełnosprawną czy zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages