Niedziela, 17 listopada 2019. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Policjanci przypominają: ostrożnie z fajerwerkami

2017-12-28 08:00:00 (ost. akt: 2017-12-27 14:33:16)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie – używając ich zachowajmy szczególną ostrożność. Większość z nich jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. Policja przypomina o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

W związku ze zbliżającym się okresem noworocznym policjanci przypominają, że na terenie województwa warmińsko – mazurskiego obowiązują ograniczenia, jeśli chodzi o używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych.

Wyrobów takich możemy używać jedynie w dniach 31 grudnia oraz 1 stycznia (Sylwester i Nowy Rok), a także 13 i 14 stycznia (Sylwester i Nowy Rok w obrządku prawosławnym). W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie całego kraju dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu.

Policjanci przypominają, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ- sprawdź, czy:
Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ- pamiętaj:
Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.
Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Przypominamy, że sprzedawanie fajerwerków osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat więzienia.

KPP Pisz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SYLWESTER W PISZU ,..I FAJERWERKI #2405638 | 51.254.*.* 28 gru 2017 20:10

    ` NIE PRZYPOMINAJC TYLLKO NAPISZCIE, ŻE ALKOHOL I FAJERWERKI RÓWNA SIĘ MIESZANKA WYBUCHOWA. pO ZA TYM NA mATEJKI OD WCZORAJ WALĄ PIROHUKI, PRZECIEŻ NIE MOŻNA, A WY DLACZEGO NIE JESTEŚCIE TAM NA SŁUŻBIE? nIC NIE ROBICIE ...TYLKO PRZYPOMINACIE, WEŹCIE SIĘ DO ROBOTY, mOŻNA DOPIERO W sYLWESTRA I W NOWY ROK UŻYWAĆ, PDK I BURMISTRZ ZAPRASZAJĄ W sYLWESTRA WSZYSTKICH , NA pLAC dAASZYŃSKIEGO I O 24.00 BĘDĄ STRZELAĆ FAJERWERKAMI I JESZCZE JAKIEŚ TAM GRANIE VERDIS = DISCO POLO DLA ZABAWY I FAJNO JEST SYLWESTROWICZE, MUZYKA GRAC BĘDZIE JUŻ OD 23.00 A RUSZAJĄ JUŻ OD 22.00 BĘDĄ PISZANIE WSPÓLNIE WITAĆ NOWY ROOOOOK! 2018. NIECH BĘDZIE DLA WSZYSTKICH LEPSZY OD POPRZEDNIEGO.

    Ocena komentarza: warty uwagi (37) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages