Wiedza przyniosła im sukces

2017-11-22 09:10:00(ost. akt: 2017-11-22 09:07:30)
Bruno Kass, Ernest Krzywonos, Damian Sulewski i Kamil Szczech świetnie poradzili sobie w rozgrywkach finałowych

Bruno Kass, Ernest Krzywonos, Damian Sulewski i Kamil Szczech świetnie poradzili sobie w rozgrywkach finałowych

Sukces uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu. Damian Sulewski, Bruno Kass Ernest Krzywonos oraz Kamil Szczech zajęli IV miejsce w rozgrywkach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. Serdecznie gratulujemy!
„Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” - pod takim hasłem odbył się w Krakowie finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego. Wzięli w nim udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu. Bruno Kass, Ernest Krzywonos, Damian Sulewski i Kamil Szczech świetnie poradzili sobie w rozgrywkach finałowych. Drużyna reprezentująca szkołę, nasze miasto i województwo zajęła IV miejsce. Do konkursu przygotowywała uczniów i opiekowała się nimi podczas wyjazdu nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze - Agnieszka Bagińska. — Konkurs skierowano do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W kategorii grupowej przeprowadzony był w formie edukacyjnych gier drużynowych wymagających rozległej wiedzy polonistycznej, kulturowej, historycznej w zakresie konfliktów międzynarodowych i ich odbicia w utworach literackich, a także z dziedziny nauk społeczno-politycznych — mówi nauczycielka. Poszczególne konkurencje sprawdzały kreatywność uczniów, umiejętność poszukiwania informacji, ich analizowania, posługiwania się różnymi źródłami wiedzy, współpracy i myślenia strategicznego. — Zadania podczas rozgrywek finałowych były niezwykle trudne, ale nasza drużyna radziła sobie z nimi naprawdę dobrze. Chłopcy mogą być dumni, że godnie zaprezentowali się na tle uczniów z całego kraju — cieszy się Agnieszka Bagińska.

Teksty literackie wskazane w bibliografii konkursowej stworzyły wspaniałą okazję do kultywowania pamięci o Jacku Kaczmarskim – wybitnym polskim pieśniarzu, poecie i prozaiku, a w szczególności promocji tej części jego twórczości, która odnosi się do dziejów konfliktów międzynarodowych i stereotypów.

Młodzież biorąca udział w konkursie została zaproszona na dwa koncerty piosenek Jacka Kaczmarskiego. Ponadto zwiedziła w Krakowie ważne miejsca związane z literaturą, kulturą i historią, m.in. obejrzała zbiory Muzeum Czartoryskich, Muzeum Armii Krajowej, Rynek Krakowski z Sukiennicami, zapaliła znicz noblistce Wisławie Szymborskiej, odwiedziła groby innych znanych i wielkich postaci naszej narodowej historii i kultury.

— Atrakcją był już sam spacer krakowskimi ulicami, pokonkursowa dyskusja w Piwnicy Pod Baranami lub obejrzenie secesyjnych witraży w Jamie Michalika. W drodze powrotnej 11 listopada w Warszawie chłopcy mogli też poczuć atmosferę obchodów Narodowego Święta Niepodległości i pełni wrażeń wrócić do domu — dodaje polonistka z II LO w Piszu.

— Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym znaleźliśmy się w Krakowie, szczególnie Pani Agnieszce Bagińskiej za czas poświęcony nam na przygotowania do konkursu, zorganizowanie wyjazdu i pobytu w Krakowie. Dzięki temu przedsięwzięciu poszerzyliśmy nasze horyzonty i nabraliśmy pewnego doświadczenia, które mamy nadzieję, zaprocentuje w przyszłości — mówi Damian Sulewski.

Konkurs odbył się w dniach 8-11 listopada. Został zorganizowany przez Fundację Undergrund we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Narodowym Centrum Kultury, Ministerstwem Edukacji Narodowej, IPN-em, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie i Marszałkiem Województwa Małopolskiego. Partnerem przedsięwzięcia było też Miasto Kraków i Gmina Wieliczka.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=https://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Podziel się informacją:





Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ella #2380872 | 81.15.*.* 23 lis 2017 12:08

    Gratulacje

    odpowiedz na ten komentarz

  2. mazur #2379949 | 217.130.*.* 22 lis 2017 15:08

    "W drodze powrotnej 11 listopada w Warszawie chłopcy mogli też poczuć atmosferę obchodów Narodowego Święta Niepodległości" Ten punkt nie wydaje się być atrakcyjny...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5