Wtorek, 13 listopada 2018. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Jesienne spotkania z poezją

2017-11-02 14:00:00 (ost. akt: 2017-11-02 11:57:03)
Małgorzata Lebda, laureatka Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2016 roku

Małgorzata Lebda, laureatka Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2016 roku

Jesienią czekają nas jeszcze dwa wydarzenia kończące VI edycję Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ: spotkanie z krakowską poetką Małgorzatą Lebdą, tegoroczną laureatką nagrody ORFEUSZ oraz poetą z Tarnobrzegu - Grzegorzem Kociubą.

Spotkanie z krakowską poetką Małgorzatą Lebdą, której tomik „Matecznik” nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale też zwyciężył w głosowaniu publiczności odbędzie się w leśniczówce Pranie w sobotę, 11 listopada, o godz. 17.00.

W laudacji opublikowanej w piątym numerze dwumiesięcznika literackiego Topos (5/2017), juror Bronisław Maj powiedział m.in.: „Świat poetycki Matecznika istnieje przedziwnie mocno, intensywnie, pewnie. Jest konkretny: wypełniają go rzeczywiste krajobrazy i miejsca; zaludniają – znane nawet z imienia – postacie. Poetyckie obrazy i historie – w tym ich tajemnicza siła - są tak sugestywne, widzialne i dotykalne, że jawią się jako konieczna, jedyna, niejako naturalna wizja rzeczywistości. To wizja i rzeczywistość niekiedy zachwycająca, urzekająca; niekiedy – częściej – przerażająca , mroczna. Porażająca mrocznym pięknem. „Matecznik” jest przejmującym zapisem – utrwaleniem? próbą przezwyciężenia, wyrwania się? – traumatycznego, stygmatyzującego doświadczenia. W którym rozpoznać się może każdy z nas, każdy los.

„Matecznik” wydany przez WBPiCAK w Poznaniu jest czwartym tomikiem w dorobku poetki. Oprócz Nagrody ORFEUSZA otrzymała w tym roku także prestiżowe stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Małgorzata Lebda urodziła się w 1985 r. Nowym Sączu, dzieciństwo spędziła w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka (co ma znaczenie w kontekście tematyki jej ostatniego tomiku). Jest osobą o wielu pasjach - doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą akademickim, naukowo zajmującym się relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi, ale także artystą-fotografikiem, ultramaratonką i taterniczką.

Spotkanie w muzeum zakończą rozmowy przy ognisku.Natomiast 23 listopada w Rucianem-Nidzie i w Piszu zagości Grzegorz Kociuba, poeta z Tarnobrzegu, krytyk literacki, jeden z najbardziej bystrych komentatorów współczesnej poezji, ceniony zarówno przez twórców jak i środowisko recenzentów oraz badaczy literatury. Co ważne, także osoba z dużym doświadczeniem i talentem pedagogicznym.

O godz. 10.00 w sali Domu Kultury w Rucianem-Nidzie i o 12.30 w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu przy ul. Młodzieżowej Grzegorz Kociuba wygłosi prelekcję „Poezja – nie taki diabeł straszny jak ją malują. Dlaczego warto czytać poezję?”.

Trzecie spotkanie tego dnia z Grzegorzem Kociubą odbędzie się o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu, gdzie zaprezentuje on własną twórczość. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kass. Jest autorem siedmiu książek poetyckich, laureatem wielu nagród. Ostatni tomik Osady ukazał się w 2015r.

Organizatorem spotkań jest Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu w partnerstwie z Domem Kultury i Zespołem Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz II Liceum Ogólnokształcące i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEKPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages