środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

OSP Liski dostanie nowy wóz strażacki

2017-10-11 13:00:00 (ost. akt: 2017-10-11 12:28:38)

Ta wiadomość z pewnością ucieszy strażaków ochotników z Lisek. Jednostka dostanie nowy wóz strażacki wart 800 tysięcy złotych. Iveco Eurocargo wyposażony w zbiornik o pojemności 3 tys. litrów trafi do ochotników jeszcze w tym roku.

Gmina Pisz to największa obszarowo gmina w Polsce. Prawie połowę powierzchni gminy (ok. 30 tys. ha) pokrywają lasy. Puszcza Piska to gospodarczy i turystyczny atut regionu, jednak również stałe zagrożenie pożarowe. Dzisiejsza straż pożarna to z kolei nie tylko ogień, ale również pomoc w wypadkach drogowych i coraz częstsze wichury, nawałnice i podtopienia. Zadań więc przybywa, a o nowy sprzęt trudno.

— Na terenie naszej gminy działa sześć jednostek ochotniczej straży pożarnej — mówi burmistrz Andrzej Szymborski. — Trzy z nich (Wiartel, Liski i Hejdyk) należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W latach 2006-2015 gmina Pisz wydaliśmy na działalność OSP około 2.5 mln zł. Wspieraliśmy finansowo również Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu w jej staraniach o nowy sprzęt i samochody. Gdy w tym czasie państwowa straż pozyskała 3 nowe wozy, nasza OSP wciąż ma do dyspozycji 40-letnie pojazdy. Co najmniej 2 nowoczesne i dobrze wyposażone samochody pożarnicze są nam potrzebne od zaraz.

Starania o nowy sprzęt dla ochotników rozpoczęły się dwa lata temu. Lista gmin jest jednak bardzo długa, a nowy wóz strażacki bardzo drogi. Tylko nieliczne i najbogatsze samorządy mogą pozwolić sobie na taki zakup z własnych środków. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się 28 września burmistrz informował, że wreszcie zakończono „montaż finansowy” zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Liskach. Zakup zostanie sfinansowany ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, środków własnych OSP i budżetu Gminy Pisz.

— Zawarliśmy porozumienie, że koszt nowego samochodu nie przekroczy 800 tys. zł — wyjaśnia burmistrz. — Gmina Pisz przeznaczy na ten cel 390 tys. zł, a OSP Liski – 410 tys. zł. Oczywiście, strażacy nie dysponują takimi pieniędzmi, więc 350 tys. będzie pochodziło od Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, któremu bardzo dziękuję za pomoc. Chce również podziękować Wojewodzie Warmińsko – Mazurskiemu, ponieważ zakup zostanie zrealizowany również z jego finansowym wsparciem.

Do końca listopada br. ma zostać zrealizowana umowa na zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Liskach. Będzie to pojazd marki Iveco Eurocargo wyposażony w zbiornik o poj. 3 tys. litrów, autopompę i wyposażenie niezbędne do prowadzenia wszelkich akcji gaśniczych i ratowniczych – wciągarka, maszt z reflektorami LED, kurtyna wodna, narzędzia hydrauliczne itd.

— Pieniądze na nowy wóz strażacki pochodzą aż z czterech źródeł, więc był to prawdziwy „montaż finansowy” — śmieje się burmistrz i zapowiada, że teraz rozpoczną się starania o następny.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages