Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Odsłonięto tablicę upamiętniającą pułkownika Silickiego

2017-10-02 11:00:07 (ost. akt: 2017-10-03 14:46:44)

Autor zdjęcia: Archiwum

Z inicjatywy Komitetu Ratowania Pamięci Pułkownika Leona Silickiego w sobotę (30 września) na Placu Daszyńskiego odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej pułkownikowi Leonowi Silickiemu.

Uroczystości otworzyła Msza św. polowa w asyście Kompanii Honorowej 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 10 Pułk Ułanów Litewskich i orkiestry wojskowej. Odsłonięcia tablicy dokonali prawnukowie pułkownika, Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski oraz przewodniczący komitetu Andrzej Knyżewski. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele wojska, policji oraz mieszkańcy Pisza. W części artystycznej wystąpił chór „Vox Matris”.


Pułkownik Leon Silicki - dowódca 10 pułku Strzelców Polskich na Wschodzie i VII Brygady Piechoty Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Bohater walk o niepodległość i granice państwa polskiego w latach 1918-1920. Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari V klasy - najwyższego polskiego odznaczenia za zasługi wojenne. Zmarł w 1954 r., spoczął na cmentarzu przy ul. Dworcowej w Piszu. Na pogrzebie zabrakło należnych mu honorów, które oddano dopiero po 60 latach, podczas uroczystości osłonięcia tablicy jego pamięci.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages