Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Policjanci rozmawiali z pedagogami na temat cyberprzestępczości wśród uczniów

2017-10-02 09:22:50 (ost. akt: 2017-10-02 09:30:06)

Autor zdjęcia: KPP Pisz

W piątek (29 września) w I Liceum Ogólnokształcącym w Piszu piscy policjanci zorganizowali debatę społeczną pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Spotkanie rozpoczął gospodarz debaty – Komendant Powiatowy Policji w Piszu, pan mł. insp. Radosław Drach. Komendant podkreślił, że dostęp dzieci i młodzieży do internetu jest obecnie powszechny. Dodał, że nie wszyscy użytkownicy wiedzą w jaki sposób korzystać z sieci, aby nie stać się ofiarą, bądź sprawcą cyberprzemocy. Stąd wśród prelegentów byli przedstawiciele różnych instytucji, aby spojrzeć na to zjawisko z wielu stron.

W dalszej części głos zabrała pani podinsp. Małgorzata Bojarowska z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. Wyjaśniła, czym jest cyberprzemoc, jakie są tego konsekwencje, w jaki sposób rozpoznać to zjawisko i wreszcie, jak pomóc dziecku, które doznało krzywdy w sieci.

Temat kontynuowała pani psycholog, Anna Grek z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Piszu. Wyjaśniła pedagogom emocjonalne aspekty tego zagadnienia. Pan Robert Tykocki, kurator zawodowy ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Rejonowego w Piszu wyjaśnił kwestie prawne dot osób nieletnich i małoletnich wynikające z obowiązujących przepisów prawnych. Inny kurator – pan Andrzej Paprota mówił na czym polega praca kuratora zawodowego ds. rodzinnych i nieletnich w praktyce. Wyjaśnił także rolę kuratora społecznego.

Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa w okolicach szkół głos zabrał pan sierż. szt. Jacek Gabrusewicz z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. Przypomniał pedagogom czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pokazał w jaki sposób można z niej korzystać dokonując zgłoszeń oraz jakie ma to przełożenie w praktyce na poprawę bezpieczeństwa w danym rejonie.

Kom. Anna Szypczyńska z KPP Pisz przedstawiła założenia kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny” oraz rozdała pedagogom „Kalendarze profilaktyczne” będące częścią tej akcji. Korzystając z okazji, że na debatę przybyło tak liczne grono przedstawicieli oświaty policjantka zaprezentowała sylwetki dzielnicowych z całego powiatu piskiego. Wyjaśniła, że to właśnie funkcjonariusze „pierwszego kontaktu” mają za zadanie współpracować ze szkołami w swoim rejonie służbowym. Wymiana informacji między dzielnicowymi a pedagogami szkolnymi oraz podejmowanie wspólnych przedsięwzięć profilaktycznych z pewnością będzie sprzyjało bezpieczeństwu w danej placówce oświatowej oraz w jej okolicach.

Na koniec nie zabrakło pytań ze strony pedagogów. Nie wszystkie kwestie zostały wyjaśnione do końca , stąd pojawiły się ciekawe pomysły na kolejne takie spotkanie. Debata społeczna była doskonałą okazją do wzajemnego poznania się oraz do wymiany doświadczeń.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages