Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Są pieniądze dla pomysłowych sołectw

2017-09-13 13:00:00 (ost. akt: 2017-09-13 12:25:39)

Nawet 8 tys. zł. mogą zgarnąć sołectwa z województwa warmińsko-mazurskiego. A to za sprawą konkursu „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Samorząd przeznaczył na dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych 150 tys. zł. Warto się jednak pośpieszyć, bo wnioski można składać do 25 września br.

Warto podkreślić, że jesteśmy trzecim województwem w kraju, wdrażającym program. Ideą przedsięwzięcia jest promowanie działań z zakresu modernizacji terenów wiejskich poprzez przedsięwzięcia inwestycyjne oraz wspieranie rozwoju demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.
— Jest to pilotażowy program, który po raz pierwszy wprowadziliśmy w naszym regionie — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — Sołectwa, są początkowym ogniwem, gdzie tworzy się samorządność. Są ramieniem, które bezpośrednio informuje lokalną społeczność, co dzieje się w gminie czy powiecie. Taką grantową umowę możemy podpisać jedynie z wójtem bądź burmistrzem, ale wnioskodawcą koniecznie musi być sołectwo. Każde z nich, a sołectw w naszym województwie jest ponad 2,5 tys., może sięgnąć po te środki.

Jak przyznaje Jacek Drabent z Maldanina (gmina Pisz), sołectwu bardzo by się przydało takie dofinansowanie. — Na przykład na modernizację boiska i zakup sprzętu do ćwiczeń w siłowni zewnętrznej. Dzięki temu mieszkańcy mogliby aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. A jak wiadomo wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na krążenie i poprawę nastroju — mówi sołtys Maldanina.
Warto podkreślić, że o wsparcie mogą ubiegać się gminy reprezentujące sołectwa działające na obszarach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego. Gmina może zgłosić do dofinansowania nie więcej niż jedno przedsięwzięcie w sołectwie. Musi być ono jednak wybrane przez zebranie wiejskie.

Przy ocenie brane będą pod uwagę kryteria związane ze zwiększeniem poziomu zaangażowania społeczności lokalnej w realizację przedsięwzięć w swoim otoczeniu, z nieodpłatnym wkładem pracy własnej mieszkańców, z wpływem na poprawę jakości życia, atrakcyjnością i oryginalnością w wymiarze lokalnym, ze stworzeniem nowych możliwości i perspektyw rozwoju dla lokalnej społeczności, z wpływem na zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego, z realizacją potrzeb zgłaszanych przez społeczność lokalną oraz z wpisywaniem się w charakter danej miejscowości.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Maksymalna wysokość dotacji wynosi 8 tys. zł. Wkład gminy nie jest wymagany do wystąpienia z wnioskiem o przyznanie wsparcia. Przedsięwzięcie może być finansowane z dotacji i środków własnych gminy. Wnioski można składać do 25 września 2017 roku w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages