Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Atrakcyjna jesień w piskim muzeum

2017-09-05 12:37:02 (ost. akt: 2017-09-05 12:48:05)
- Wszystkie wydarzenia odbywające się jesienią w Muzeum Zieni Piskiej zapowiadają nowe wydanie pisma „Znad Pisy”, którym chcemy uczcić Jubileusz Pisza – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor MZP

- Wszystkie wydarzenia odbywające się jesienią w Muzeum Zieni Piskiej zapowiadają nowe wydanie pisma „Znad Pisy”, którym chcemy uczcić Jubileusz Pisza – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor MZP

Autor zdjęcia: MZP

Muzeum Ziemi Piskiej rozpoczyna realizację drugiej części obchodów Jubileuszu Pisza z okazji 650-lecia nadania miastu praw osadniczych i bartnych. W piątek (15 września) odbędzie się wykład historyczny i recital młodej wokalistki, a finał cyklu wydarzeń zaplanowano 10 listopada.

Dr hab. Zbigniew Kudrzycki będzie prelegentem podczas pierwszego po wakacyjnej przerwie wydarzenia w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu, które odbędzie się w piątek 15 września. Specjalista z zakresu najnowszej historii Polski oraz dziejów Mazur przygotował ciekawy wykład. Jego wystąpienie zatytułowane „Pogranicze mazowiecko-pruskie na przestrzeni dziejów ze szczególnym uwzględnieniem Pisza”, powinno zainteresować przede wszystkim pasjonatów historii w lokalnym wydaniu.

– Rozpoczynamy drugą część obchodów Jubileuszu Pisza, który organizujemy dla uczczenia ważnej rocznicy w historii naszego miasta. W tym roku mija 650 lat od nadania Piszowi praw osadniczych i bartnych – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Dr hab. Zbigniew Kudrzycki omówi wydarzenia z dziejów Pisza i okolic, które miały istotny wpływ na historię Polski, a także kształtowanie się pogranicza mazowiecko-pruskiego na przestrzeni dziejów i zachodzące na nim procesy społeczne. 

Wykładowi historyka regionalisty towarzyszyła będzie część artystyczna. Muzeum podczas Jubileuszu Pisza promuje młode talenty, urozmaicając organizowane spotkania. Tym razem zaproszono wokalistkę Zuzannę Nalewajek. Nastolatka jest laureatką ogólnopolskich konkursów i festiwali. Przygodę z muzyką rozpoczęła w piskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia, następnie uczyła się w szkole II stopnia w Olsztynie, a za kilka tygodni rozpocznie studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jesienią w ramach Jubileuszu Pisza Muzeum Ziemi Piskiej organizuje trzy wydarzenia. Najbliższe 15 września, następnie 13 października wykład na temat reformacji wygłosi i świątyń ewangelickich w naszym regionie wygłosi ks. dr Krzysztof Bielawny, a 10 listopada odbędą się główne obchody – dokładnie w dniu 650. rocznicy nadaniu miastu praw osadniczych i bartnych. Zaplanowano m.in. promocję nowego numeru pisma „Znad Pisy”, połączoną z prezentacją wybranych artykułów przez ich autorów, a także otwarcie wystawy, na której prezentowana będzie kopia przywileju nadanego mieszkańcom Pisza w 1367 roku.

– Przed wakacjami odbyły się trzy spotkania, a jesienią zaplanowaliśmy trzy kolejne. Mam nadzieję, że proponowana tematyka zainteresuje stałych bywalców naszego muzeum, jak i osoby pasjonujące się poszczególnymi fragmentami historii – dodaje dr Aneta Karwowska. – Wszystkie wydarzenia zapowiadają nowe wydanie pisma „Znad Pisy”, którym chcemy uczcić Jubileusz Pisza. Listopadowy numer będzie zbiorem niezwykle ciekawych opracowań na temat Ziemi Piskiej i regionu.

Wstęp na wszystkie wydarzenie organizowane w ramach Jubileuszu Pisza jest wolny. Początek najbliższego spotkania w Muzeum Ziemi Piskiej o godz. 18.

	http://m.wm.pl/2017/09/orig/jubileusz-pisza-plakat-413212.jpg

źródło: Muzeum Ziemi Piskiej

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Turysta #2322575 | 31.182.*.* 7 wrz 2017 13:45

    Inicjatywa jak każda, ale żeby nie było tak jak na Nocy Muzeów, turysta nie miał jak zwiaedzać bo byli sami zaproszeni goście

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages