Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

POLECAMY! Thérèse Raquin Emila Zoli

2017-09-01 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-02 17:13:49)

"Thérèse Raquin" jest utworem, słynnego francuskiego pisarza Emila Zoli, opublikowanym w roku 1867. Założenia tego autora wywodzą się z naturalizmu, którego celem jest opisywanie ludzi w ich środowisku oraz poruszanie tematyki ludzkiej psychologii. Akcja dzieje się w drugiej połowie XIX wieku, w Paryżu.

Thérèse Raquin jest córką francuskiego kapitana i afrykańskiej kobiety. Po śmierci matki, Thérèse jest wychowana przez siostrę ojca Madame Raquin i swojego kuzyna Camille. Po kilku latach jej opiekunka postanowiła, że Thérèse wyjdzie za mąż za Camille, który nie jest zbyt urodziwy, atrakcyjny i bardzo osłabiony, do czego przyczyniły się częste choroby. I tak też się stało. Razem zamieszkali w Paryżu, prowadząc ustabilizowane, lecz nudne dla Teresy życie. Wówczas do akcji wkracza Laurent, który zostaje kochankiem Thérèse, Postanawiają pozbyć się jej męża. Co dzieje się dalej? Nie będę zdradzał.

Dodać mogę, że od tej pory zwykła opowieść zamienia się w niesamowitą, niebywale intensywną, przepełnioną zdradą tragedię. Zwrócić należy uwagę na doskonałe pokazanie przez autora dramatu ewolucji bohaterów i ich degradacji psychicznej. Emil Zola dokonuje dokładnej analizy swoich bohaterów Thérèse i Laurent, których możemy nazwać, w tym przypadku, antybohaterami. Zola nie krytykuje ludzkiego zachowania, on opisuje charaktery, czyny tych osób, w tak precyzyjny sposób, prawie naukowy, że łatwo jest wyobrazić sobie każdą scenę utworu tak jakby czytelnik uczestniczył we wszystkich wydarzeniach. Zachęcam miłośników literatury do przeczytania tej francuskiej klasyki. Oczywiście jeszcze ciekawiej jest przeczytać książkę w oryginalnym języku.
Alexandre Antoinet, student LEA Dijon Université de BourgognePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages