Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Burmistrz Pisza wystosował list do Premiera RP

2017-08-11 08:10:00 (ost. akt: 2017-08-11 08:06:21)

Andrzej Szymborski prosi Beatę Szydło o spotkanie w sprawie zaprzestania odłowów rybackich na Jeziorze Roś.

NIE DLA ODŁOWÓW RYBACKICH NA JEZIORZE ROŚ! TAK DLA WĘDKARSTWA I ROZWOJU TURYSTYKI - pod takim hasłem przed dwoma laty gmina Pisz rozpoczęła wielką akcję zbierania podpisów pod petycją do premiera rządu RP.

W akcję wyłączenia Jeziora Roś z odłowów rybackich włączyło się bardzo wielu ludzi. Podpisy zbierali przede wszystkim wędkarze z Pisza i Białej Piskiej, ale również mieszkańcy.

W ciągu zaledwie dwóch tygodni uzbierano prawie osiem tysięcy podpisów osób popierających ten apel. Znaleźli się wśród nich zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy narzekają na odłowy i brak ryb w jeziorach. Petycję wysłano do ówczesnego premiera – Ewy Kopacz, jednak słuch o sprawie zaginął.

Dziś sprawa wróciła. Tym razem Burmistrz Pisza wystosował list do Beaty Szydło.

Od kilku lat polscy wędkarze wyjeżdżają za granicę. Dziś „na ryby” jeździ się do Skandynawii, krajów nadbałtyckich i dalej, bo mazurskie jeziora są puste. Od kilku lat wyraźnie narasta napięcie w tej sprawie, jednak pikiety i demonstracje pod siedzibą PZW w Warszawie nie przynoszą rezultatów.

Przed kilkoma laty doszło w Piszu (ul. Grunwaldzka) do kilkugodzinnego zablokowania drogi krajowej. Bezowocne są również negocjacje z przedstawicielami władz PZW, bo podejmowane zobowiązania nie są później przez związek realizowane. Dzieje się tak pomimo stałego zainteresowania tą sprawą ogólnopolskich mediów oraz bardzo wielu samorządowców i parlamentarzystów.

Czy tym razem dojdzie do spotkania burmistrza Pisza z premierem rządu i czy pani premier zechce pomóc gminie Pisz – dowiemy się niebawem. Pełną treść listu burmistrza Szymborskiego drukujemy w ramce poniżej.

Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza:
— Dla mnie to wciąż niepojęte – jak PZW może prowadzić odłowy sieciowe na jeziorze, które ma służyć wędkarzom? Wędkarze płacą składki, które przeznacza się m. in. na zarybianie Jeziora Roś po to, żeby rybacy PZW mogli później wyłowić te ryby sieciami. To jakiś absurd, że organizacja wędkarska prowadzi odłowy sieciowe wbrew protestom i interesom członków tej organizacji. A ofiarą takiego myślenia stają się nie tylko miejscowi wędkarze i turyści, ale my wszyscy. Bo wędkarze to tysiące ludzi zostawiających u nas pieniądze od majowego rozpoczęcia sezonu poczynając, a na ostatnim lodzie kończąc.Pani Beata Szydło
Prezes Rady Ministrów


Piszę do Pani nie tylko jako burmistrz, ale także jako mieszkaniec małego miasta, człowiek i obywatel. Nie kierują mną polityczne sympatie, ambicje, ani wyrachowanie, tylko najprawdziwsza troska o dobro, rozwój i przyszłość jego lokalnej społeczności. Proszą Panią o pomoc, która dla przyszłości mojej gminy jest sprawą dosłownie życia i śmierci. Chodzi o odłowy sieciowe prowadzone na Jeziorze Roś przez Polski Związek Wędkarski. Przepiękne jezioro, które powinno służyć wędkarzom – mieszkańcom i turystom, jest od lat niszczone w majestacie prawa, a zarząd PZW śmieje się w nos samorządom, ludziom i samym wędkarzom – szeregowym członkom związku. Rabunkowa gospodarka doprowadziła do biologicznej degradacji tego akwenu. Od lat protestują w tej sprawie mieszkańcy i przyjezdni, jednak jak dotąd bez rezultatu. Poprzedni rząd nie miał wystarczającej siły, a może dobrej woli i chęci, żeby ukrócić ten zalegalizowany rozbój i grabież wspólnego dobra. Czy i teraz nic nie da się z tym zrobić? Czy Pani Premier nam pomoże?
Wiem, że takie lokalne problemy są z perspektywy Warszawy drobne i nieistotne. Ale czy nie z takich drobnych i nieistotnych z pozoru spraw składa się życie całego społeczeństwa? Wielokrotnie mówiła Pani, że liczy się każdy człowiek i jego sprawy. Dziś zwracam się do Pani z gorącą prośbą o pomoc i krótkie, dosłownie 5-minutowe spotkanie. Petycję do Premiera RP o pomoc podpisało prawie 8 tys. osób. W akcję, która trwała niespełna dwa tygodnie, samorzutnie zaangażowali się sami mieszkańcy, w tym również osoby starsze i harcerze. Jest więc to głos całej społeczności – zwykłych ludzi, którzy czekając na Dobrą Zmianę szukają ratunku u Pani Premier. Jeszcze raz bardzo Panią proszę o pomoc i spotkanie w tej sprawie.
Pani Premier – dosłownie 5 minut.

Andrzej Szymborski
Burmistrz Pisza

Pisz, 3 sierpnia 2017r.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Robert #2318534 | 37.47.*.* 1 wrz 2017 12:25

  Co by burmistrz nie zrobił to zawsze znajdą się krytycy .Tak na marginesie to co robi masz poseł dla naszej społeczności a zapomniałem nic nie robi bo będzie wspierał Pana Zadroge w wyborach na burmistrza, bo mało nam dał popalić poprzedni nauczyciel.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zet #2310782 | 188.146.*.* 21 sie 2017 08:15

  Przecież ucho burmistrza to zapalony wędkarz .Tylko co oni zyskają angażując się w rybki siły trza zbierać na wybory.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gol #2310433 | 83.9.*.* 20 sie 2017 13:46

  A co na to burmistrz Białej Piskiej. To człek PIS-u . Pewnie lepiej trzymać się od tej sprawy daleko?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Do ICKA #2307808 | 83.9.*.* 15 sie 2017 12:34

  Głupi jesteś ICEK. Dla ciebie wszyscy którzy mają inne zdanie są z PO. Najgłupsze stwierdzenie rodem z Prawych i Sprawiedliwych. Zwyczajnie koń by się usmiał i się smieje. A tak na marginesie były doprowadził naszą gminę do finansowej zapaści i chciał zarabiać krocie. Obecny burmistrz zredukował zadłużenie i w nagrode ma takie pobory jakie ma. Brawo panie Szymborski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. icek #2307702 | 37.47.*.* 15 sie 2017 08:03

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Uderz w stół a POparańce się odezwą, a co ma bycie posłem do załatwienia sprawy przez PO-kolesi. Śmierdzący leń próbuje się wykazać na koniec, nawet wynagrodzenia sobie nie zmniejszył chociaż poprzeddnikowi wypominał że ma za duże. Już niedługo wybory i wasz cudowny burmisztrz zostanie zweryfikowany przez wyborców.

Pokaż wszystkie komentarze (32)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages