Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Archeolodzy odkryli mury zamku krzyżackiego

2017-08-02 14:00:00 (ost. akt: 2017-08-02 13:50:54)

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

Podczas prac archeologicznych w parku nad Pisą (ul. Kopernika) odkopano fragmenty murów zamku wybudowanego przez Krzyżaków. Mazurska Pracownia Archeologiczna, która prowadzi badania, poprosiła o konsultację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Kilkadziesiąt centymetrów grubości mają mury zamku krzyżackiego, które przez lata skrywała ziemia w parku nad Pisą. Fragmenty ścian budowli warownej odsłonięto podczas prac przy ul. Kopernika.

Wykop archeologiczny założyła Mazurska Pracownia Archeologiczna z Kętrzyna. Odnalezienie reliktów architektury nowożytnej w tym miejscu nie jest żadnym zaskoczeniem, gdyż wiadomo, że przez lata istniał tu zamek.

Wykop o wymiarach 5 metrów długości i 3 metry szerokości założony został dokładnie w miejscu wskazanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak informuje Izabela Mellin-Wyczółkowska, kierownik badań, znalezione mury to prawdopodobnie kontynuacja pozostałości szyi bramnej wykazanej w badaniach Jerzego Guli w 2003 roku. Odkryte relikty muru ceglanego posadowione są na ławie z niespojonych dużych kamieni narzutowych.

Prace archeologiczne odbywają się w ramach budowy parkingu przy ul. Kopernika na działce numer 1442. Wykonawcą inwestycji jest firma z Łomży. Kierownik badań zwróciła się o konsultację do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz podjęcie dalszych decyzji konserwatorskich. Wszelkie zabytki archeologiczne odkryte podczas prac zostaną odpowiednio zabezpieczone i przekazane do zbiorów Muzeum Ziemi Piskiej.

Krzyżacy rozpoczęli budowę fortyfikacji nad Pisą prawdopodobnie w latach 1344-1345 za panowania wielkiego mistrza Düsemera von Arffberg. Twierdza była systematycznie rozbudowywana. W Muzeum Ziemi Piskiej znajduje się makieta zamku przygotowana na podstawie ryciny Niclasa de Kempa w 1602 roku, a także obraz ukazujący jego usadowienie.

Twierdza Johannisburg została zlikwidowana w 1787 roku, a zamek sprzedano w ręce prywatne. W XIX wieku część budowli rozebrano, a pozostałości przystosowano do celów mieszkalnych. Zabudowania spłonęły podczas II wojny światowej. Po wojnie mury rozebrano, a piwnice zasypano ziemią i utworzono w tym miejscu park.

Źródło: Muzeum Ziemi PiskiejCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do Rafała,Joli, Ht, Ty od parkingu,Lecnera #2304078 | 94.242.*.* 9 sie 2017 09:42

  Panie Pałdyna ...G. nie podoba sie Panu, że burmistrz będzie parking robił? Niech Pan z Pisza się wyprowadzi, albo podda leczeniu. Taka dobra rada.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mrowka #2302291 | 78.11.*.* 6 sie 2017 10:38

  Ten Rafał to człowiek chory psychicznie. Chory z nienawiści.

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. NIE irytujcie się! #2301025 | 185.170.*.* 4 sie 2017 09:08

  Będzie i PARKING i będzie znalezisko zabezpieczono i przekazane do MUZEUM!

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. HT #2300732 | 3 sie 2017 19:12

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. W Piszu pracy mnóstwo. W Biedronce pracują osoby z ... Ukrainy. W sklejce za polecenie pracownika płacą 300 zł. W urzędzie ogłoszenia na stanowiska pracy. Tylko.... chętnych brak. Co za czasy- emeryci do pracy.

  2. Rafał #2300357 | 81.15.*.* 3 sie 2017 11:19

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Moi drodzy. Burmistrz myśli, że ułoży parę kostek i go ludzie wybiorą na kolejną kadencję. Niestety wybraliśmy stolarza , to czego się można teraz spodziewać. Zatrudnił do minusowania niepochlebnych komentarzy emeryta byłego policjanta i minusuje cały dzień. Panie stolarz nie tak miało być! Gdzie ta praca dla młodych!

  Pokaż wszystkie komentarze (13)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages