Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Małgorzata Lebda laureatką Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2016 roku

2017-07-02 13:00:00 (ost. akt: 2017-07-02 12:29:48)
Laureatką Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2016 roku została Małgorzata Lebda

Laureatką Orfeusza za najlepszy tom poetycki 2016 roku została Małgorzata Lebda

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Gala tegorocznej, szóstej edycji Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz już za nami. Laureatką Orfeusza została Małgorzata Lebda, Orfeusz Mazurski trafił do Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej.

Tegorocznych laureatów wybrało jury w składzie: prof. Jarosław Ławski, Janusz Drzewucki, Antoni Libera i Bronisław Maj, nagradzając Orfeuszem tom Małgorzaty Lebdy pt. „Matecznik”. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Alicja Bykowska-Salczyńska za tomik „Cno”

- Świat poetycki "Matecznika" istnieje przedziwnie mocno, intensywnie, pewnie. Jest konkretny. Wypełniają go rzeczywiste krajobrazy i miejsca; zaludniają – znane nawet z imienia – postacie. Poetyckie obrazy i historie – w tym ich tajemnicza siła – są tak sugestywne, widzialne i dotykalne, że jawią się jako konieczna, jedyna, niejako naturalna wizja rzeczywistości. To wizja i rzeczywistość niekiedy zachwycająca, urzekająca; niekiedy przerażająca, mroczna. Porażająca mrocznym pięknem - mówił w laudacji na cześć laureatki dr Bronisław Maj.

Orfeusza Mazurskiego otrzymała Alicja Bykowska-Salczyńska

Na zdjęciu obok Alicja Bykowska-Salczyńska, laureatka Orfeusza Mazurskiego

Prof. Jarosław Ławski w laudacji o tomiku Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej mówił m.in.:
"Tomik Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, poetki i autorki słuchowisk radiowych, związanej miejscem urodzenia z Ostródą, a pracy z Olsztynem, jest poetycką wyprawą w przestrzeni i czasie. Wyprawą w czas, gdy Warmię zasiedlali uciekinierzy z Wołynia, ocaleni z rzezi, kiedy tę Warmię opuszczali ostatni Warmiacy i Niemcy. Jest to podróż w przestrzeń: na Wołyń, śladami dziadków i mamy, podróż tej, która „nie urodziła się Tam”.

Zgodnie z tradycją, sobotnia (1 lipca) uroczystość była jednocześnie inauguracją XX Sezonu Artystycznego w Praniu. Oficjalnie otworzył go Andrzej Nowicki, Starosta Piski.
Wiersze poetów - tegorocznych finalistów (Jerzy Kronhold, Małgorzata Lebda, Jarosław Mikołajewski, Dariusz Suska, Szymon Żuchowski) zaprezentowała publiczności Emilia Komarnicka. Muzycznie uroczystą galę oprawiło Trio Sebastiana Wypycha z gościnnym udziałem wybitnego, węgierskiego cymbalisty Jeno Lisztesa.

Pogoda pokrzyżowała nieco plany organizatorów. W związku z tym w ostatniej chwili impreza została przeniesiona do sali widowiskowej Domu Kultury w Rucianem-Nidzie, której użyczył organizatorom burmistrz Piotr Feliński.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Alicja Bykowska-Salczyńska

Ocena: - (brak głosów)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages