środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Zanim skrytykujesz dziecko z Aspergerem, uruchom empatię

2017-07-01 09:00:00 (ost. akt: 2017-07-02 08:39:41)
Wczesne rozpoznanie zespołu Aspergera może znacznie ułatwić życie

Wczesne rozpoznanie zespołu Aspergera może znacznie ułatwić życie

Autor zdjęcia: Internet: sxc.hu

Nie potrafią rozpoznawać emocji, nawiązywać przyjaźni ani komunikować się z otoczeniem. Świat widziany oczami dziecka z zespołem Aspergera często jest niezrozumiały. W Piszu powstało Stowarzyszenie Zrozumieć Zespół Aspergera. Anna Augustynowicz, prezes stowarzyszenia, mówi że spotyka rodziców, którzy boją się mówić o zespole Aspergera głośno i odważnie, mając poczucie winy. Ale też spotyka się dzieci, które doświadczają odrzucenia, są nierozumiane i nieakceptowane przez otoczenie. Dlatego, jak twierdzi Pani Anna, poruszanie tego tematu jest bardzo ważne.

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Charakteryzuje się upośledzeniem komunikacji dwustronnej, komunikacji słownej i pozasłownej, niechęcią do zaakceptowania zmian, brakiem giętkości myślenia oraz bardzo szczególnymi zainteresowaniami.

Dzieci z zespołem Aspergera mają problemy z adaptacją w środowisku społecznym. Mocną stroną osób z ZA jest zapamiętywanie faktów, dat, postaci. Wiele z nich jest uzdolnionych matematycznie.

Istnieje duża rozbieżność w nasileniu symptomów w tym zespole: dziecko z łagodną formą, które nie było zdiagnozowane może po prostu wydawać się trochę dziwne, ekscentryczne, niegrzeczne.

Dziecko z zespołem Aspergera wymaga wczesnej diagnozy, terapii, ciągłej opieki i wsparcia. Oprócz tego trzeba pamiętać, że taka pomoc nie należy się jedynie dziecku, ale także jego rodzinie.

Problemy z jakimi borykają się i będą borykać nieustannie wszyscy członkowie rodziny przysparzają wiele trudności w ich codziennym funkcjonowaniu.

Wczesne rozpoznanie zespołu Aspergera może znacznie ułatwić życie. Odpowiednio prowadzona terapia daje szanse na zniwelowanie wielu trudności.
O utworzeniu i planowanych działaniach piskiego Stowarzyszenia Zrozumieć Zespół Aspergera rozmawiamy z Anną Augustynowicz, prezesem stowarzyszenia.

Dlaczego została podjęta inicjatywa utworzenia stowarzyszenia?

Problemy osób ze spektrum autyzmu rozumiemy jako trudności w życiu społecznym. Wiedza w Polsce o Zespole Aspergera rośnie, ale niekoniecznie dotyczy to takich małych miejscowości jak nasza. Ja sama jeszcze do niedawna nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje takie spektrum autyzmu. Jednak od kilku miesięcy mówię o tym z coraz większą odwagą po to, by uczyć ludzi zrozumienia, akceptacji i szacunku, ale przede wszystkim empatii. Dziękuję, że Pani redaktor zechciała poruszyć ten temat.

Jakie działania chcecie Państwo podejmować?
Zmierzyliśmy się z założeniem stowarzyszenia, aby móc wspierać dzieciaki w terapii, ale również pomagać ich rodzicom w codziennych, często niełatwych zmaganiach z rzeczywistością. Myślę, że warto pomagać i wspierać się wzajemnie, a jeśli uda się zjednoczyć osoby dotknięte tym samym problemem w jednej grupie, to nawet wymiana codziennych doświadczeń może przynieść fenomenalne korzyści. Chcemy włączać ludzi ze spektrum autyzmu w życie społeczne i dawać im do tego narzędzia. Nie uczyć ich teorii, że np. uśmiechnięta buzia wskazuje radość, tylko stawiać ich w konkretnych sytuacjach np. takich, które powodują u nich radość. Bardzo ważna jest nauka przez doświadczenie. Bardzo chcielibyśmy na przykład zabierać dzieci na zwykłe kolonie, do muzeów, uczyć otoczenie tego, czym jest ta dysfunkcja.

Co uważacie za najważniejsze na początku waszej działalności?
— W mojej opinii najważniejsze w tej chwili jest działanie na trzech płaszczyznach: po pierwsze szeroko rozumianej edukacji zarówno społeczności lokalnej, jak też pedagogów czy rodziców. Po drugie należy zrobić wszystko, by ułatwić dzieciom terapię, która niejednokrotnie odbywa się poza miejscem zamieszkania i jest kosztowna, nie wspominając już o znalezieniu ścieżki do samej diagnozy, gdzie niejednokrotnie rodzic często pozostaje sam z problemem – co robić? Po trzecie, trzeba wspierać wyjątkowych rodziców, których dzieci mają ZA. To wszystko będzie możliwe jedynie dzięki wsparciu wielu ludzi dobrego serca. Mam nadzieję, że każdy z nas okaże serce i wesprze działania naszego stowarzyszenia, czy to w formie materialnej, edukacyjnej czy na płaszczyźnie wolontariackiej. W imieniu stowarzyszenia z całego serca zapraszam wszystkich do współpracy. Jeśli Pani redaktor pozwoli to zakończę swoją wypowiedź cytatem, który gdzieś zasłyszałam:
„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmierną kalkulacją”.Pomoc osobom z Aspergerem
Jeśli mówią, że masz niegrzeczne dziecko, a ono nie nawiązuje kontaktów rówieśniczych, jest zbyt lękliwe bądź aktywne, o swoich zainteresowaniach mówi obsesyjnie, posiada niezwykłą jak na swój wiek wiedzę, sprawiają mu trudność proste czynności, czasami się wyłącza, jakby cię nie słyszało, jest nadwrażliwe na zapachy, dźwięki, smaki skontaktuj się z nami! Jeśli twoje dziecko ma zdiagnozowany Zespół Aspergera, skontaktuj się z nami. Wspólnie możemy więcej! Stowarzyszenie Zrozumieć Zespół Aspergera. tel. 667-194-047.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages