Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Mapa sprzed 130 lat w zbiorach Muzeum Ziemi Piskiej

2017-06-01 14:33:55 (ost. akt: 2017-06-01 14:39:21)
Dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej oraz pani Ewa Strzałek

Dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej oraz pani Ewa Strzałek

Autor zdjęcia: MZP

Muzeum Ziemi Piskiej otrzymało cenny dar. Zbiory placówki powiększyła podróżna mapa Niemiec z 1881 roku, przekazana przez panią Ewę Strzałek. - Będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających Prusy Wschodnie w XIX wieku – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Niezwykle cenne źródło wiedzy o stanie dróg kołowych, kolejowych i stacji pocztowych w Niemczech oraz państwach ościennych w drugiej połowie XIX wieku stanowi mapa przekazana w czwartek Muzeum Ziemi Piskiej. Mapa „Post – Reise – und Eisenbahn – Karte von Deutschland” została opracowana przez F. Handke, a wydana w wydawnictwie Carla Fleminga w Głogowie (Glogau) w 1881 roku.
– Będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających Prusy Wschodnie w XIX wieku – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Uwagę przykuwa bardzo dobry stan zachowania mapy. Ustaliliśmy, że wydawnictwa Carla Fleminga cechują się niezwykle starannym wykonaniem, a jedno z nich właśnie trafiło do muzeum.
Mapa jest w jest w formie składanej podklejonej płótnem, oprawiona w sztywne okładki z tłoczonymi ornamentami i złoconym nadrukiem. Do muzeum przekazała ją pani Ewa Strzałek, mieszkanka Warszawy, która od lat wypoczywa w okolicach Pisza. Jak przyznaje, mapa znajdowała się w jej rodzinnych zbiorach odkąd pamięta. Teraz będzie stanowiła bardzo interesującą pozycję wśród muzealnych dokumentów i publikacji przedstawiających historię naszego regionu. Dzisiejsze główne szlaki komunikacyjne na Mazurach można bez problemu odnaleźć na mapie sprzed ponad 130 lat.

Muzeum Ziemi Piskiej przyjmuje dary, które mogą powiększyć zbiory o ciekawe eksponaty, szczególnie jeśli są one ściśle związane z naszym regionem.
- Wszystkie są odpowiednio archiwizowane i zabezpieczane. Zapraszamy do współpracy piszan oraz turystów odwiedzających Mazury, którzy mają w swoich archiwach przedmioty, książki czy fotografie, świadczące o historii i o życiu mieszkańców tych terenów – dodaje dr Aneta Karwowska.

Źródło: MZP


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages