Niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Noc Muzeów o sile huraganu

2017-05-10 09:00:00 (ost. akt: 2017-05-10 08:48:26)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Pisz

Muzeum Ziemi Piskiej po raz kolejny włącza się w ogólnopolską Noc Muzeów. Spotkanie zaplanowane 19 maja poświęcone będzie huraganowi, który latem 2002 roku spustoszył puszczę w okolicach Pisza. Będzie można m.in. obejrzeć archiwalne zdjęcia i nagrania oraz posłuchać relacji leśnika, którzy pracował przy usuwaniu szkód i sadził nowy las.Bardzo interesująco zapowiada się tegoroczna Noc Muzeów, organizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej. Muzealnicy sięgnęli po temat, który żywo trwa w pamięci piszan, bo widok ciemnych chmur na niebie u wielu przywołuje wstrząsające wspomnienia.

Skutki huraganu, który w 2002 roku wyrządził największe szkody w polskich lasach po II wojnie światowej, będą widoczne jeszcze przez długie lata, choć największy ogrom pracy już został wykonany.

Noc Muzeów „15 lat po huraganie w Puszczy Piskiej” organizowana jest we współpracy z piskimi leśnikami, a Robert Trąbka, nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz, objął patronat nad wydarzeniem. Prelekcję na temat huraganu wygłosi Tadeusz Wiktorko, który w 2002 roku był leśniczym jednego z najbardziej zniszczonych leśnictw w okolicach Pisza.

Zaprezentowane zostaną także filmy ukazujące ogrom zniszczeń, a z archiwalnych zdjęć, wycinków prasowych i spisanych wspomnień, przygotowana zostanie wystawa „Huragan w naszej pamięci”, którą będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie.

– Pamięć ludzka jest ulotna, ale huragan z 4 lipca 2002 roku, pozostawił w świadomości mieszkańców regionu trwały ślad – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

– Wiele osób, które przeżyły chwile grozy, doskonale potrafi powiedzieć, co wówczas robiły, gdzie się znajdowały. Ogrom zniszczeń, tragedię mieszkańców terenów dotkniętych klęską oraz ich emocje doskonale ukazują materiały archiwalne. Uznaliśmy, że Noc Muzeów i obchody Jubileuszu Pisza to dobra okazja, by przypomnieć to wydarzenie, które jest niezwykle istotne w najnowszej historii naszego miasta i regionu.

Podczas Nocy Muzeów ogłoszony zostanie kolejny laureat tytułu Osobowość Ziemi Piskiej, który otrzyma statuetkę Smętka. Nie zabraknie także prezentacji artystycznych, zarówno w wykonaniu uczniów piskich szkół, jak i zaproszonych gości.

Noc Muzeów odbędzie się 19 maja, początek o godz. 19. Wstęp wolny. Spotkanie wpisuje się także w obchody Jubileuszu Pisza, cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej dla uczczenia 650. rocznicy nadania miastu praw osadniczych i bartnych.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kataklizm nie do opisania #2241919 | 93.115.*.* 10 maj 2017 17:12

    Powiem szczerz, sam przeżyłem ten kataklizm wojując z niezamkniętymi drzwiami balkonowymi. Toć to była taka ogromna moc wiatru, a ja no, no jestem niezłym osiłkiem, wydawało mi się , że zaraz wyrwie drzwi wiatr, ale dość szybko ustał, kto tego nie przeżył na swojej skórze niech nie żałuje

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages