środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Brawo, uczniowie 6. szkół zebrali prawie 3,5 tony puszek!

2017-05-09 09:00:00 (ost. akt: 2017-05-09 21:26:23)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

W Szkole Podstawowej w Hejdyku odbył się kolejny, trzynasty już, finał Gminnego Konkursu Ekologicznego ,,Puszek mniej – Ziemi lżej”. W tym roku w konkursie udział wzięło 6 szkół podstawowych z: Hejdyka, Jeży, Kotła Dużego, Lisek, Trzonek i Uścian. Uczniowie tych szkół zebrali łącznie prawie 3,5 tony złomu puszkowego.

Zadaniem uczestników konkursu było zbieranie puszek aluminiowych po napojach. Zbiórka trwała od 1 października ub.r. do 15 kwietnia br. Łącznie zebrano 3 tony 427kg złomu puszkowego, a w sztukach było to – 203 034. Za zebrany złom szkoły otrzymały łącznie 12.680 złotych.

— Co roku porównujemy długość trasy ułożonej z puszek poziomo (jedna za drugą). W tym roku byłby to odcinek 34,515 km. Gdyby je ułożyć poziomo obok siebie, to wyszłaby powierzchnia 22,4 ara (2243,52 m2) — mówi Małgorzata Ruszczyk, nauczycielka SP w Hejdyku i koordynator konkursu.

Komisja konkursowa, na podstawie dowodów sprzedaży puszek, ustaliła ile puszek (wagowo) przypadło na jednego ucznia w danej szkole. W tym roku zwycięzcami w kategorii szkół zostali:


I miejsce - Szkoła podstawowa w Kotle Dużym – 26,07 kg/ucz.
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Hejdyku - 20,33 kg /ucz.
III miejsce - Publiczna Szkoła Podstawowa w Uścianach – 12,29 kg /ucz


Ponadto wyłoniono laureatów w kategorii indywidualnej i wyróżniono indywidualnych zbieraczy puszek, którzy zebrali powyżej 2000 szt. Najlepsza dziesiątka to:


1 miejsce (złoty medal) — Gutowska Izabela- SP Kocioł Duży (19875 szt),
2 miejsce (srebrny medal) — Ptak Amelia - SP Kocioł Duży (12496 szt) i Grudziądz Wiktor- SP Hejdyk (12000 szt)
3 miejsce (brązowy medal) — Kalanczyński Wojciech - SP Kocioł Duży (10612 szt), Ruszczyk Julian - SP Hejdyk (10055 szt) i Bazydło Dawid - SP Kocioł Duży (10033 szt)

4 miejsce — Cwalińska Zofia - SP Kocioł Duży (8900 szt)
5 miejsce — Sawicki Bartłomiej - SP Hejdyk (6910 szt)
6 miejsce — Wiśniewska Kinga - SP Hejdyk (6560 szt)
7 miejsce — Gentek Antonina - SP Kocioł Duży (6500 szt)


— Laureaci obu kategorii oraz wszyscy wyróżnieni otrzymali statuetki i cenne nagrody, które zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu oraz pozyskane bezpośrednio od sponsorów, za które jesteśmy ogromnie wdzięczni. Byli to: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, Urząd Miejski w Piszu, Fundacja Recal Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach w Warszawie, Nadleśnictwo Pisz, , Mazurski Park Krajobrazowy w Krutyni. Podziękowania należą się również nauczycielom, którzy zaangażowali uczniów w swoich szkołach do udziału. Bez ich zaangażowania nie byłoby takiej gali — wymienia Małgorzata Ruszczyk.

Ponadto Fundacja Recal ufundowała dodatkową nagrodę dla SP Hejdyk i SP Kocioł Duży. Jest to wyjazd na Zieloną Szkołę (3- dniowa wycieczka) dla 15 najlepszych szkół w Polsce (z każdej szkoły koordynator i 2 dzieci). Odbędzie się we wrześniu. Całkowity koszt pokrywa Fundacja.

Uroczysty finał konkursu rozpoczął program artystyczny w wykonaniu uczniów SP w Hejdyku - gospodarzy imprezy. Jako pierwsi na scenie pojawili się przedszkolaki i z wdziękiem zaśpiewali piosenkę ,,Wiosna”. Następnie uczniowie klas II, III i IV wprowadzili widzów w świat baśni, przedstawiając własną inscenizację ,,Brzydkiego kaczątka”.

Kolejny punkt programu to gadka kurpiowska. W skeczu pt.: ,,Jek starsi ludzie w ekologio się włoncajo” wystąpili uczniowie klasy VI. — Tradycją szkoły jest pielęgnowanie gwary kurpiowskiej, czyli mowy naszych babć i dziadków, którzy po II wojnie światowej przybyli na te ziemie — wyjaśnia pani Małgorzata.

Taneczną interpretację utworu Leonarda Cohena "Hallelujah"zaprezentowali uczniowie klasy III. Program artystyczny zakończyli uczniowie klas IV - VI piosenką "Moja planeta”.

Podczas gali podsumowano też wyniki gminnego konkursu plastycznego ,,Gęgawa - jedyna dzika gęś gniazdująca w Polsce”, którego organizatorem była SP w Hejdyku, która realizuje w tym roku X edycję ogólnopolskiego programu jaki co roku poświęcony jest innemu zwierzęciu. W tym roku jest to program pt.: ,,Ożywić pola - rok gęgawy”,

Podczas uroczystości Małgorzata Ruszczyk przedstawiła również prezentację podsumowującą działania szkoły w ramach realizacji międzynarodowego projektu ,,Litter less- śmieć mniej”.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza, oraz Artur Łobocki, członek Fundacji Recal Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach w Warszawie. Na uroczystość licznie przybyli też lokalni samorządowcy, dyrektorzy szkół, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek oraz instytucji z gminy Pisz, radni, sołtysi i rodzice dzieci.

Wszyscy zaproszeni goście otrzymali na pamiątkę upominki w postaci własnoręcznie przez dzieci wykonanej gęgawy. Zgodnie z tradycją gospodarze przygotowali także pyszny poczęstunek.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Brawo dzieciaczki ze szkół gminnych #2240717 | 81.15.*.* 9 maj 2017 12:08

    Ależ fajna spraw, wszyscy zadowoleni, no i widać, że byłą bardzo miła atmosfera,

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages