środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Majowy weekend – pojawi się więcej patroli policji

2017-04-29 11:32:19 (ost. akt: 2017-04-29 11:35:57)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archwium GO

Choć prognoza pogody nie jest zachęcająca do dalekich podróży podczas nadchodzącej majówki, policjanci z wydziałów ruchu drogowego bez względu na nią przygotowują się do wytężonej pracy podczas długiego weekendu. Jak co roku na drogach Warmii i Mazur w tym czasie pojawi się więcej policyjnych patroli, które będą dbały o bezpieczne wyjazdy i powroty podróżujących.

Tegoroczny, wydłużony majowy weekend rozpoczyna się już od piątku 28 kwietnia i potrwa sześć dni, do środy 3 maja. W związku z tym policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu pojazdów na drogach, związanego z wyjazdami i późniejszymi powrotami mieszkańców regionu, a także z wizytami osób, które w tym czasie odwiedzą Warmię i Mazury.

Okres „majówkowy” wiąże się też z tym, że na drogach pojawi się także większa liczba motocyklistów i wyjadą na nie również kierowcy, którzy nie posiadają dużego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów.

W trakcie majowego weekendu organizowane będą również imprezy związane z obchodami świąt państwowych oraz festyny, zloty i inne imprezy, które mogą wpłynąć na miejscowe utrudnienia w ruchu.

Tradycyjnie – pracowita majówka dla policjantów drogówki
Jak co roku policjanci przygotowują działania „Majowy weekend”, co wiąże się z większą ilością patroli drogówki. Policjanci będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą stan trzeźwości kierowców, skontrolują czy wszyscy używają pasów bezpieczeństwa a także w jaki sposób przewożeni są najmłodsi pasażerowie. Będą reagować na wszystkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, zwrócą uwagę także na pieszych i ich zachowanie - wszystko po to, by był to bezpieczny czas na drogach regionu.

Jeśli pogoda dopisze, na drogi wyjadą także kierowcy jednośladów. Sezon motocyklowy już się rozpoczął więc policjanci będą także czujnym okiem przyglądać się temu, jak kierowcy aut i motocykliści wywiązują się ze swoich obowiązków na drodze.

Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu.
Planując nawet krótką podróż warto przygotować się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie.Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym i przede wszystkim prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach - kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę - trzeba zapewnić im komfort podróżowania.

Pasy bezpieczeństwa, foteliki ochronne - oczywista oczywistość
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest zapięcie pasów bezpieczeństwa.

Zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając gwarancję jej odpowiedniego działania podczas zderzenia. Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca - mandat i punkty.

Prawo nakłada obowiązek przewożenia dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym (homologacja). Dziecko o wzroście co najmniej 135 cm może być przewożone na tylnych siedzeniach przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa bez fotelika, pod warunkiem, że na rynku nie będzie można znaleźć fotelika dostosowanego do wagi i wzrostu takiego dziecka. Natomiast dziecko w wieku do lat 3 nie może być przewożone samochodem nie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa.

Od ponad roku obowiązuje również przepis stanowiący ułatwienie dla rodzin posiadających więcej niż dwójkę dzieci. W sytuacji, gdy w pojeździe będą już zamontowane dwa foteliki dla dzieci, a niemożliwe będzie zamontowanie trzeciego, wówczas trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przewożone na tylnej kanapie bez fotelika, przypięte jedynie standardowymi pasami bezpieczeństwa.

Odpowiedni sposób przewożenia dzieci wpływa znacząco na poprawę ich bezpieczeństwa w przypadku zdarzenia drogowego. Ponadto uczy dzieci odpowiedzialnego i właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa, kształtując ich świadomość. Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

Stan techniczny auta - co warto sprawdzić przed wyjazdem
Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na opony, płyny eksploatacyjne, wycieraczki, oświetlenie pojazdu oraz jego obowiązkowe (i fakultatywne) wyposażenia. W aucie rato mieć podczas podróży gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy (to elementy obowiązkowe), apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

Tylko trzeźwy kierowca
Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał- dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości- spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.

W Komendzie Powiatowej Policji w Piszu jest samoobsługowe urządzenie do badania stanu trzeźwości. Każdy kierowca, który ma wątpliwości, czy może już wsiąść za kierownicę może przyjść i to sprawdzić.

KPP Pisz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bizon #2239188 | 37.47.*.* 7 maj 2017 13:05

  Masz rację kupić hilux za 75 tys na dziendobry .

  Ocena komentarza: warty uwagi (29) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. CYKLISTA #2236013 | 83.9.*.* 2 maj 2017 14:10

   Odwolac nowego dyrektora wodociągow w bialej piskiej .

   Ocena komentarza: warty uwagi (32) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages