Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Alicja Klepacka poleca: "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya

2017-05-05 04:40:00 (ost. akt: 2017-05-05 04:38:32)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Klasyk - bez wątpienia książkę Kena Keseya "Lot nad kukułczym gniazdem" można tak nazwać.est to książka przedstawiająca codzienność ludzi zamkniętych na oddziale psychiatrycznym. Historia widziana oczami udającego głuchoniemego pół-Indianina z jednej strony intryguje, z drugiej -przeraża.

Ken Kesey pokazuje nam oddział zamknięty, na którym pacjenci boją się wzroku siostry Ratched, zwanej Wielką Oddziałową. Psychicznie chorzy nie wiedzą, czym jest śmiech, nie potrafią wydusić z siebie nawet skąpego chichotu, a czarni sanitariusze napawają się ich nieporadnością do momentu, gdy do akcji wkracza rudowłosy Irlandczyk McMurphy, zawadiaka i dowcipniś. Jako jedyny nie boi się siostry Ratched. Przybycie McMurphiego zwiastuje nową kurację - śmiechu, wolności i zabawy. Nie jest to jednak takie proste, kiedy Wielka Oddziałowa nie daje za wygraną i stara się poskromić bohatera.
Ken Kesey nakreśla symboliczny obraz zniewolenia i próby kontroli człowieka przez system. Jest to opowieść o zagubionym człowieczeństwie, o skutkach nietolerancji wobec innych ludzi i tyranii. Równocześnie pisarz podkreśla, jak ważny w życiu jest śmiech czy choćby chwila samotności. Uważam, że ta niezwykle refleksyjna i skłaniająca do całkowitego skupienia powieść to po prostu obowiązkowa lektura. Jest to dzieło, którego wymowa pozostaje aktualna i które również dziś czyta się z przyjemnością. "Lot nad kukułczym gniazdem" jest skarbnicą wiedzy, odkrywającą życiowe priorytety, nad którymi każdy powinien się zastanowić. 
Alicja Klepacka, kl. II a
I LO im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. edek #2238493 | 91.245.*.* 6 maj 2017 09:29

    Piszę się na wycieczkę organizowaną przez Murphiego

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages