Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wolne zwiedzanie w wolną sobotę

2017-04-19 11:37:10 (ost. akt: 2017-04-19 14:25:38)
Księga „Sculptura historiarium et temporum memoratrix”

Księga „Sculptura historiarium et temporum memoratrix”

Autor zdjęcia: MZP

Muzeum Ziemi Piskiej po raz drugi włączyło się w ogólnopolską akcję Dzień Wolnej Sztuki, której ideą jest zachęcanie do zwiedzania placówek kulturalnych. W najbliższą sobotę w piskim muzeum zostaną zaprezentowane trzy wyjątkowe eksponaty. Wstęp wolny.

Przed nami Dzień Wolnej Sztuki, ogólnopolska akcja, która promuje zwiedzanie muzeów i innych placówek kulturalnych, udostępniających swoje zbiory. Sobotnie wydarzenie, utrzymane w coraz modniejszych duchu „slow”, wydaje się być idealną propozycją, by ostatecznie zakończyć okres świąteczny, pełen zgiełku, pośpiechu i suto zastawionych stołów. Każdy, kto chce dać sobie chwilę wytchnienia, marzy o duchowej uczcie, powinien w sobotę wybrać się do Muzeum Ziemi Piskiej.
Bezpłatne zwiedzanie rozpocznie się o godz. 12. Piscy muzealnicy udostępnią tylko trzy eksponaty, bo ideą akcji jest jakość, a nie ilość. Uczestnicy poznają historię efektownej ławy myśliwskiej, znajdującej się w korytarzu muzeum, a także obejrzą kancjonał mazurski oraz księgę „Sculptura historiarium et temporum memoratrix”, która jest XVIII-wiecznym atlasem geograficznym.

- Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. - Po pierwsze, ma pokazać zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym. Podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

	http://m.wm.pl/2017/04/orig/dzien-wolnej-sztuki-380535.jpg

Przy każdym z wystawionych eksponatów będą stali przewodnicy muzealni. Ich zadaniem będzie zmobilizowanie uczestników spotkania do głębszego zastanowienia się nad dziełem, wskazanie wątków, które mogą stać się przyczynkiem do ciekawej dyskusji.
- Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji.
Dzień Wolnej Sztuki będzie organizowany w najbliższą sobotę w ponad 70 muzeach w całym kraju, a w Piszu odbędzie się raz drugi. Mała, regionalna placówka także dysponuje niezwykle ciekawymi eksponatami, przy których warto się zatrzymać, dokładnie obejrzeć i lepiej zgłębić historię.

źródło: Muzeum Ziemi Piskiej

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages