Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Policjanci rozdawali kamizelki odblaskowe

2017-04-07 10:30:45 (ost. akt: 2017-04-07 09:13:17)

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Policjanci piskiej drogówki już od rana zadbali o pieszych i rowerzystów rozdając im kamizelki odblaskowe. Chcą w ten sposób poprawić ich bezpieczeństwo na drogach powiatu piskiego. To wszystko w ramach działań "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", które będą prowadzili dziś (7 kwietnia) policjanci na drogach województwa warmińsko – mazurskiego.

Od rana na terenie całego województwa warmińsko – mazurskiego prowadzone są działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Głównym celem tej akcji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego. Stąd funkcjonariusze piskiej drogówki będą dzisiaj zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez pieszych, rowerzystów oraz kierujących wobec nich.

Swoje działania rozpoczęli od rozdawania pieszym i rowerzystom kamizelek odblaskowych przekonując przy tym, jak bardzo elementy odblaskowe poprawiają bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przypominają: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Policjanci drogówki przypominają także, że tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, czyli rowerzyści, piesi i motocykliści są również pełnoprawnymi użytkownikami dróg. To określenie wzięło się z faktu, iż podczas wypadku – w przeciwieństwie do kierowców samochodów - nie mogą oni liczyć na ochronę systemów bezpieczeństwa, które znajdują się np. w aucie (pasy, poduszki bezpieczeństwa, czy chociażby sama karoseria). W konsekwencji oznacza to też, że wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów najczęściej kończą się tragicznymi konsekwencjami. Mają oni niewielkie szanse w „starciu” z samochodem osobowym, a tym bardziej z ciężarowym. Niestety często też zdarza się, że sami nie dbają o swoje bezpieczeństwo, a wręcz są sprawcami wypadków.Jedynym przedmiotem poprawiającym poziom bezpieczeństwa rowerzysty jest kask chroniący głowę przed uderzeniem, o ile taki ma na sobie. Dzięki niemu obrażenia w przypadku upadku na jezdnię, czy chodnik mogą okazać się mniej groźne. Kask nie jest jednak wymagany w świetle przepisów prawa.

Ważna jest również odległość od rowerzysty podczas wyprzedzania go autem. Nadrzędnym tu przepisem jest art. 24 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zobowiązujący kierowcę do zachowania minimum 1 m odstępu w razie wyprzedzania jednośladu.

Dla obopólnego bezpieczeństwa policjanci zalecają odległość 150 cm, ale jest to wartość umowna. W optymalnych warunkach wystarczyłby metr. Aczkolwiek w trudnych warunkach - wyboje, kałuże, bruk, niezgodne z zasadami bezpieczeństwa i nieprzewidywalne zachowania osób trzecich na drodze – większa odległość od rowerzysty będzie znacznie bezpieczniejsza.

W ten sposób można zmniejszyć liczbę sytuacji niebezpiecznych dla rowerzystów związanych z niezachowaniem bezpiecznej odległości w trakcie wyprzedzania ich, tj. zderzenia boczne, spychanie rowerzystów z jezdni, czy nagłe ruchy powietrza powstające przy wyprzedzaniu przez pojazdy o dużej masie.

Większa odległość skutkuje też zwiększeniem komfortu psychicznego rowerzystów, a pośrednio poprawą bezpieczeństwa i samopoczucia wszystkich użytkowników dróg.

Dbajmy zatem o własne bezpieczeństwo – apelują policjanci!

KPP PiszCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. roman #2218868 | 31.182.*.* 7 kwi 2017 15:47

    piekny gest jak co roku w miescie recistom dzieciom w miescie i tak nie nosza Zmiencie miejsce po zamiastem gdzie jest zagrozenie bardziej pozdrawiam

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages