Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Bartnictwo w muzeum

2017-04-03 15:15:11 (ost. akt: 2017-04-03 09:21:38)

W piątkowe (7 kwietnia) popołudnie w Muzeum Ziemi Piskiej odbędzie się druga odsłona obchodów Jubileuszu Pisza. Dr Alicja Dobrosielska wygłosi wykład o średniowiecznym bartnictwie na ziemiach pruskich. Początek spotkania o godz. 18.

Niezwykle interesujący temat, pokazujący jedno z głównych zajęć, którym przed wiekami parali się Prusowie zreferuje w piątek w Muzeum Ziemi Piskiej dr Alicja Dobrosielska, adiunkt w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Historyk zajmująca się badaniem najstarszych mieszkańców Warmii i Mazur wygłosi wykład „Prusowie i pszczoły. Uwagi o średniowiecznym bartnictwie na ziemiach pruskich”.

	http://m.wm.pl/2017/04/orig/plakat-dr-dobrosielska-376380.jpg

– W literaturze pojawiło się określenie „Prusowie jak pszczoły”, które jest formą charakterystyki całego społeczeństwa pruskiego – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – W tekstach pisanych i ikonografiach pozostało sporo śladów po średniowiecznym bartnictwie. Przy okazji Jubileuszu Pisza, gdy chcemy poruszyć różne sfery życia mieszkańców tych ziem, to temat wręcz obowiązkowy. Zasady uprawiania bartnictwa i pozyskiwania miodu zostały przecież opisane w prawach nadanych w 1367 roku osadzie nad Pisą.
Piątkowy wykład w Muzeum Ziemi Piskiej rozpocznie się o godz. 18, wstęp wolny. Zebrani wysłuchają nie tylko ciekawego referatu, ale także poznają kolejne piskie młode talenty. Inaugurację cyklu uświetniła wokalistka Izabela Pelc, a tym razem zaproszenie przyjęli uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Piszu.


źródło: Muzeum Ziemi Piskiej

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages