Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

KWP: Mniej wypadków, zabitych i rannych

2017-03-09 13:53:10 (ost. akt: 2017-03-09 14:01:30)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Policjanci podsumowali co działo się na drogach regionu w ciągu minionych dwóch miesięcy. Było bezpieczniej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Od początku roku do końca lutego odnotowano 172 wypadki drogowe- to o 8 mniej niż w ubiegłym roku. W wyniku tych zdarzeń 12 osób zginęło ( mniej o 3), a 208 zostało rannych ( mniej o 22). Policjanci odnotowali ponad 2500 kolizji drogowych- to o blisko 350 więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Najczęstszą przyczyną wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Nadmierna prędkość może być przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń, ale może także skutkować zatrzymaniem prawa jazdy.

Średnio dwa przypadki dziennie kierowców jadących ponad 100 km/h na godzinę w obszarze zabudowanym

Od początku roku policjanci odnotowali 112 przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl przepisów zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące. W tym samym okresie policjanci przekazali starostom 3 informacje o ujawnieniu faktu kierowania pojazdem w 3- miesięcznym okresie, na jaki zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości pow. 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Mł insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie: - Obrazowo rzecz ujmując, każdego dnia średnio 2 kierowcom dziennie zatrzymywano uprawnienia, kiedy pędzili w obszarze zabudowanym ponad 100 km/h.

Cofnięte uprawnienia do kierowania lub brak uprawnień
Zgodnie z art.180a Kodeksu Karnego kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy policjanci ujawnili 66 takich przypadków, a więc tylu kierowców odpowie za popełnione przestępstwo.

Warto zwrócić uwagę na zapisy artykułu 94§1 Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim: „ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny(..) Zgodnie z par. 3 wyżej cytowanego przepisu: „W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów”. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2017 roku policjanci odnotowali 161 przypadków kierowania samochodem przez osoby, które nigdy nie posiadały uprawnienia do kierowania pojazdami.

- Kierowcy, którzy nie posiadają prawa jazdy, lub kierując pojazdem nie posiadając wymaganej kategorii a mimo to wsiadają za kierownicę bardzo często myślą, że ryzykują otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. Tymczasem zgodnie z przepisami policjant może odstąpić od nałożenia mandatu i skierować wniosek do sądu o ukaranie i orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku policjanci skierowali 36 takich wniosków- mówi mł. insp. Robert Zalewski

W przypadku, gdy sąd orzeknie taki środek, a kierowca zostanie zatrzymany do kontroli będzie odpowiadał już nie z kodeksu wykroczeń, ale za popełnienie przestępstwa określonego w art. 244 kodeksu karnego : „ Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (..) prowadzenia pojazdów(..) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

KWP Olsztyn

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakub #2199549 | 185.104.*.* 10 mar 2017 20:03

  Przypomniałem sobie jak oseł malecki ocenił rok czasu posłowania. Wrzucił na pismo 10 pytań i 10 odowiedzi na nie. Oczywiście, komentarza nie można było dodać. Zerowy dialog ze społęczeństwem, nieumiejetność porozumiewania się. Podczas spotkań w pdku nie odpowiada na zadane pytania tak jak Burmistrz szymborski andrzej, tylko goście z jego partii "przywiezieni w teczkach"j, a poseł ewentualnie z przygotowanej "kartki beknie" coś pod nosem

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z wypadku #2199471 | 89.31.*.* 10 mar 2017 18:24

  Nikt z internautów zalogowanych nie pisze, zero dodawanych poglądów, więc po co ten kit wciskacie? O strajkach nauczycieli chcemy wyrazić pogląd, to nie czasy prlu by stopować internautów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Chcemy rozmawiać z posłęm o Piszu #2199461 | 199.249.*.* 10 mar 2017 18:07

  Bardzo prosimy o odblokowanie dodawania opinii w sekwencji o pośle Jerzym Małeckim. Nie trzeba się ukrywać pod zakazami jeżeli jest się osobą publiczną. Ponadto chcemy poznać jego stanowisko dotyczące strajków nauczycieli. Mamy prawo wiedzieć o bulwersującej ustawie środowiska, niechronionych i ścinanych drzewach, o bzdurnej ustawie oświaty, o wstydzie na forum unii w wyniku nie poparcia pana Tuska itd. Nie chcemy wiadomości o inwestycjach, bo wiem, że jest zaczętych około 40 stu inwestycji dzięki burmistrzowi miasta panu Szymborskiemu Andrzejowi. On Piszan informuje na kwartalnych spotkaniach. Natomiast pan Jerzy Małecki jest wybrany z okręgu 7 miu miast powiatowych i tam o sprawach Polski może spotykać się i dyskutować, natomiast naszym gospodarzem miasta jest burmistrz Szymborski i doskonale sobie radzi na tym stanowiski i nie potrzebuje Cienia. Inwestycje niech pozostawi radzie miejskiej i burmistrzowi, bo to oni decydują o składanych wnioskach o pieniądze unijne a nie poseł, to oni rządzą budżetem Pisza a nie poseł, To burmistrz Szymborski zabiega o inwestorów a nie poseł, i to on i radni odpowiadają za podjęte decyzje dotyczące tego miasta a nie poseł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages