Sejm zajmie się masową wycinką drzew, ale nie wróci do starych przepisów

2017-03-06 08:00:00(ost. akt: 2017-03-06 07:59:29)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli ustawa wejdzie w życie, po zgłoszeniu wycinki drzewa ze swojej działki, nie będzie można na niej prowadzić działalności gospodarczej przez najbliższe pięć lat.
- Nie ma możliwości, aby wrócić do starych przepisów - twierdzi Jacek Sasin. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy na to czekają.

Zapowiedział jednak, że Sejm na następnym posiedzeniu podejmie temat ustawy dotyczącej wycinki drzew. Przyznał, że jest luka w ustawie, która została przyjęta w grudniu. Nie zabezpiecza ona bowiem przed działaniami, które mają na celu sprzedaż działek deweloperom. Czyli najpierw właściciel, zgodnie z prawem, wycina drzewa na działce, a potem ją sprzedaje. Sasin podkreśla, że musi to zostać uregulowane.

Od 1 stycznia 2017 r. prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Jest jednak warunek - usunięcie drzew czy krzewów nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wycinka bez zezwolenia
Takie rozwiązanie przewidywała uchwalona w grudniu nowelizacja ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach. Nowe prawo upraszcza też regulacje dotyczące wycinki oraz daje jednostkom samorządu kompetencje do dostosowywania poziomu ochrony zieleni do ich potrzeb. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie.

Według posłów PiS, którzy byli autorami noweli, stanowiło to nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości. Nowela podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba będzie starać się o zezwolenie na wycinkę. Z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm. Nowe przepisy umożliwią też gminom określanie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Nie będą one mogły przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów.

Proponowana przez klub Prawa i Sprawiedliwości ustawa ma na celu dokonanie zmian w ustawie dotyczących wycinki drzew i krzewów. Osoba, która będzie chciała wyciąć drzewo ze swojej działki będzie musiała zgłosić ten fakt do urzędu. Od tego momentu przez pięć kolejnych lat właściciel ziemi nie może w tym miejscu rozpocząć np. budowy firmy. Jeśli nie zastosuje się do tych przepisów, może zostać ukarany grzywną lub karą więzienia.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczącą wycinki drzew ze swojej działki zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 8-10 marca.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xxx #2195867 | 83.6.*.* 6 mar 2017 08:47

    wolność Tomku w swoim domku i h.j komuś do tego co gdzie i jak wycinam

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5