Zabytkowe szaty liturgiczne Diecezji Ełckiej. Oficjalne otwarcie wystawy

2017-02-25 10:00:02(ost. akt: 2017-02-25 07:54:11)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Wczoraj (24 lutego) w Muzeum Ziemi Piskiej odbyło się oficjalne otwarcie wystawy pt. "Zabytkowe szaty liturgiczne Diecezji Ełckiej”. Wydarzenie poprzedziła uroczysta msza św w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Piszu, której przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur. Podczas nabożeństwa wystąpił chór „Vox Matris” pod batutą Marine Mkrtczjan.
Nowa wystawa prezentowana w piskim muzeum jest wyjątkowa pod względem zarówno historycznym, jak i artystyczno-duchowym. Niewątpliwe jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tym roku. Na ekspozycji można obejrzeć zabytkowe szaty liturgiczne udostępnione przez cztery parafie diecezji ełckiej – Bargłów Kościelny, Janówkę, Augustów oraz Bakałarzewo. Najstarsze zbiory datowane są XIX wiek. Wśród eksponatów znajdziemy między innymi ornaty, kapy, stuły czy bursy. Jednak najcenniejszą częścią wystawy są dwie ozdobione pasami kontuszowymi dalmatyki z kościoła w Janówce, które zostały uszyte na przełomie XVIII-XIX wieku. Dalmatyka to właściwa szata liturgiczna noszona przez diakonów. Pierwotnie była strojem świeckim, później dopiero stała się strojem zaszczytnym, honorowym, powstałym w II wieku. Za jej ojczyznę uchodzi Dalmacja, od której wzięła nazwę. Od IV w. nosił ją papież i diakoni rzymscy. Strojem liturgicznym diakona dalmatyka stała się w IX wieku.
Uzupełnieniem ekspozycji w piskim muzeum są plansze z ilustracjami oraz tekstami na temat symboliki, historii i technik wykonania szat. Materiały na wystawę opracowali dr Anna Sylwia Czyż z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Tomasz Jakubowski z Zamku Królewskiego w Warszawie i pracownicy muzeum.

- Kościół katolicki wraz ze swoimi kapłanami od wieków wspierał, tworzył i chronił wartości chrześcijańskie oraz tożsamość narodową Polaków. Wystawa w sposób szczególny nawiązuje do misji kościoła na ziemi piskiej i diecezji ełckiej – powiedziała podczas piątkowej uroczystości dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Ks. bp Jerzy Mazur podkreślał z kolei, że ekspozycja stała się dla niego inspiracją do otwarcia Muzeum Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy nad wystawą objął ks. biskup Jerzy Mazur. W przygotowanie ekspozycji zaangażowali się także burmistrz Pisza Andrzej Szymborski, poseł Jerzy Wojciech Małecki oraz Dwór Kaliszki.

Wystawę będzie można zwiedzać od 27 lutego do 7 maja w godzinach pracy muzeum. Zapraszamy!


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5