Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Szansa na lepszą pracę. Innowacyjny projekt w piskiej "zawodówce"

2017-02-23 13:03:55 (ost. akt: 2017-02-23 13:32:27)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: ZSZ w Piszu

”Nowa jakość kształcenia zawodowego szansą na lepszą pracę” to projekt, który od 1 marca będzie realizowany w Zespole Szkół Zawodowych w Piszu. Na uczniów będą czekały kursy, wyjazdy studyjne, staże. Dzięki temu szkoła poszerzy swoją ofertę edukacyjną oraz podniesie poziom kształcenia.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Powiatu Piskiego, które odbyło się w środę (15 lutego) radni jednomyślnie przyjęli projekt uchwały w tej sprawie. Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z warszawską Fundacją Edukacji i Dialogu PRO CIVIS. Projekt współfinansowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania możliwa jest dzięki podpisanej w grudniu ubiegłego roku umowie pomiędzy Fundacją a Zarządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W ramach projektu Fundacja podejmie ścisła współpracę z ZSZ w Piszu w celu zwiększenia szans uczniów na znalezienie pracy w wyuczonym zawodzie po zakończeniu nauki. Jest to niewątpliwa szansa dla 93 uczniów na odbycie płatnych staży zawodowych w przedsiębiorstwach branżowych. Kolejnym istotnym elementem projektu będzie szereg specjalistycznych kursów, prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów, które dadzą szansę uczestnikom na podniesienie kwalifikacji zawodowych i uzyskanie certyfikatu świadczącego o odbyciu tego typu szkolenia. Kolejnym zyskiem dla ZSZ w Piszu będzie nowoczesny sprzętu stanowiący wyposażenie warsztatu, w którym kształcą się technicy pojazdów samochodowych. Unowocześnienie bazy dydaktycznej umożliwi lepsze przygotowanie uczniów do egzaminu zawodowego oraz znalezienie pierwszej pracy po ukończeniu nauki. Dzięki temu szkoła nie tylko poszerzy swoją ofertę edukacyjną, ale i podniesie poziom kształcenia. Uczestnicy projektu zyskają również możliwość uczestnictwa w wyjazdach studyjnych do trzech uczelni wyższych. Wartość projektu to przeszło 760 tys. zł, z czego wysokość dofinansowania wynosi ok. 730 tys. zł, wkład własny finansowy: 2,6 tys. zł, a wartość wkładu niefinansowego w postaci udostępnienie sal i zaplecza dydaktycznego to ok. 32 tys. zł.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego.

Zmiany, jak wskazała Dorota Darda – Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomicznego Administracyjnego Szkół i Placówek w Piszu w powiatowym systemie oświatowym nastąpią jeszcze w bieżącym roku. Od 31 sierpnia funkcjonujące w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Łupkach gimnazjum zostanie włączone do tamtejszej podstawówki. Od 1 września piska zawodówka przekształci się w szkołę branżową I stopnia i tym samym zaprzestanie naboru do klas I szkoły zasadniczej, jednak uczniowie, którzy podjęli naukę w minionych latach będą mogli dokończyć ją z pominięciem reformy edukacyjnej. Kolejne zmiany w systemie oświatowym Powiatu Piskiego będą następować od końca sierpnia 2019 r. W tym terminie przestanie funkcjonować gimnazjum powiatowe w Zespole Szkół Nr 1 w Piszu, w którym pozostanie jedynie 4-letnie liceum ogólnokształcące Od 1 września 2019 r. system szkolnictwa średniego będzie funkcjonował w oparciu o 4-letnie licea, 5-letnie technika i szkołę branżową.

źródło: Starostwo Powiatowe w Piszu

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages