Zostałam sołtysem, bo chciałam zmieniać świat

2017-02-24 07:00:00(ost. akt: 2017-02-23 20:29:13)
Trwa plebiscyt na Super Sołtysa Powiatu Piskiego. To już druga edycja naszego konkursu. Jak na razie prowadzi Stanisław Stachelek, sołtys wsi Gaudynki. Drugie miejsce zajmuje Jacek Drabent z Maldanina. Na trzecim miejscu plasuje się Barbara Barańska - Głowienka, sołtys Wiartla. Głosowanie zakończy się 3 marca o godz. 23.59. W tym tygodniu prezentujemy Wam kolejnych kandydatów do tytułu Super Sołtysa.
Nasi Czytelnicy zgłosili do plebiscytu między innymi panią Natalię Kowalewską z Łupek (gmina Pisz). — Do kandydowania na urząd sołtysa namówili mnie mieszkańcy. Po długim namyśle postanowiłam podjąć się tego wyzwania — mówi pani Natalia Kowalewska. — To moja pierwsza kadencja, ale w ciągu tych dwóch lat sporo się wydarzyło. W ubiegłym roku oficjalnie otworzyliśmy nowo wybudowaną drogę. Ta inwestycja była jedną z najpilniejszych, o którą mieszkańcy wsi z byłą sołtys Bożeną Sekścińską na czele walczyli od wielu lat. Prawdopodobnie powstanie również ścieżka pieszo-rowerowa. Przedsięwzięcie równie ważne. W końcu Łupki są miejscowością turystyczną i takich ścieżek powinno być w naszej okolicy jak najwięcej.
Natalia Kowalewska stara się promować turystykę rowerową. Wspólnie z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Piszu oraz sołtysem Babrost Jerzym Kołakowskim organizuje rajd pod hasłem „Żyj zdrowo - rowerowo”. Wydarzenie cieszy dużym zainteresowaniem wśród piszan. — Oprócz tego chciałabym rozkręcić imprezę Folwark Łupki. Zależy mi na tym, by stała się ona popularna i przyciągała coraz więcej rękodzielników, którzy prezentowaliby piękno polskiej wsi — przyznaje pani Natalia i dodaje: — dobry sołtys musi współpracować z mieszkańcami, bo sam nic nie zrobi.

Przygotowują się do ważnej rocznicy
Pan Robert Skowronek mieszka w Ciesinie (gmina Pisz) zaledwie 7 lat. Jak mówi - przyjechał tu za miłością. I zdobył serce nie tylko swojej żony, ale i mieszkańców wsi. W 2015 roku pan Robert został sołtysem. — W ciągu dwóch lat udało nam się wyremontować świetlicę. Doczekaliśmy się również nowego asfaltu przy sklepie. Oprócz tego w naszej wsi będzie drugi przystanek autobusowy, dzięki czemu dzieci nie będą musiały za daleko chodzić. Było to uciążliwie, zwłaszcza zimą. Poza tym wspólnie z mieszkańcami przygotowujemy się do bardzo ważnego wydarzenia. W przyszłym roku przypada bowiem 260. rocznica powstania Ciesiny.
Zdaniem pana Roberta, w odpowiednim sprawowaniu urzędu sołtysa ważna jest dobra współpraca z radą miasta i burmistrzem. — Bez tego niewiele można zdziałać. Ciesina zawsze może liczyć na pomoc radnego z naszego okręgu - Edmunda Lipnickiego. Za co serdecznie dziękuję. A jaki powinien być dobry sołtys? Musi słuchać mieszkańców i starać się rozwiązywać ich problemy — dodaje pan Robert Skowronek.

Tu dużo się dzieje
Pani Alina Buszyniewicz to niezwykle aktywna i charyzmatyczna kobieta. Sołtys Pogobia Średniego (gmina Pisz) jest członkiem Klubu Morsów w Piszu. Oprócz zimnej wody pani Alina uwielbia także bieganie. Aktualnie przygotowuje się do zdobycia polskiej korony półmaratonów. — Zostałam sołtysem, bo chciałam zmieniać świat — śmieje się sołtys Pogobia Średniego. — Moim priorytetem były dzieci. Głównym celem było stworzenie miejsca, gdzie mogłyby aktywnie spędzać wolny czas. Żeby nie musiały jeździć do miasta na dodatkowe zajęcia. Niewątpliwie pierwszym sukcesem w tej kwestii była nowa świetlica. Wiele projektów edukacyjno-rozrywkowych powstało także z inicjatywy nieistniejącego już Stowarzyszenia „Dialog Pokoleń” z Pogobia. Wycieczki, imprezy, warsztaty to tylko część z nich — mówi pani Alina Buszyniewicz, która funkcję sołtysa pełni już 4 kadencję.
Pogobie Średnie słynie z popularnego Rykowiska na Żurawinach. Wydarzenia znanego z wiejskich rarytasów i konkursu „ryczenia na byle czym”, promującego walory przyrodnicze wsi. Jak zapewnia pani Alina Buszyniewicz, impreza będzie nadal organizowana. Oprócz tego mieszkańcy Pogobia Średniego mogą pochwalić się między innymi wiejską aleją drzew, która powstała dzięki współpracy z Nadleśnictwem Pisz oraz Fundacją Wspomagania Wsi. A jaki, zdaniem pani Aliny, powinien być dobry sołtys? — Musi być przede wszystkim wytrwały, silny, tolerancyjny, przebojowy i kreatywny — odpowiada.

Czekamy na Wasze zgłoszenia
Plebiscyt trwa od dnia 27.01. 2017 r. do 03.03.2017 r.. Zakończymy go 3 marca, kilka dni przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca. Termin zgłaszania kandydatur upływa 26.02. 2017 roku o godzinie 23.59. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: pisz@gazetaolsztynska.pl.

Więcej szczegółów Znajdziesz Tutaj

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5