W Hejdyku policzyli ptaki

2017-02-06 09:00:00(ost. akt: 2017-02-06 08:21:53)

Autor zdjęcia: SP Hejdyk

Sikorki, wróble, sroki, kawki, mazurki, rzadziej dzięcioły, sójki, wrony i gawrony - takie ptaki zamieszkują okolice Hejdyka w powiecie piskim. W ogólnopolskiej akcji ptakoliczenia 2017 uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Hejdyku. Odnotowali 188 ptaków.
Pod koniec stycznia (w piątek, 27.01.br.) mimo, że był to czas ferii i zimowa aura, to znaleźli się chętni uczniowie, nauczyciele, a nawet rodzice do udziału w spacerze ornitologicznym, którego celem było Zimowe Ptakoliczenie 2017.

— Uczniowie wcześniej zostali poinformowani o planowanej akcji, jej celu oraz zasadach prowadzenia obserwacji ptaków — mówi Małgorzata Ruszczyk, organizator akcji, nauczyciel przyrody w SP w Hejdyku. — Oprócz tego zapoznani zostali z najbardziej pospolitymi ptakami, które można spotkać zimą. W ramach tego działania skupia się uwagę na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka — dodaje.

Jak wyjaśnia pani Małgorzata, co roku akcja ma ptaka patrona zimowego ptakoliczenia. W tym roku (13 edycja) był nim gil, przedstawiciel łuszczaków - rodziny, do której należą także m.in. zięby, grubodzioby i dzwońce. W ubiegłym roku patronem była uszatka - ptak z rodziny sów.

Wyposażeni w lornetki, arkusze obserwacji ptaków, przewodniki oraz przygotowane przez nauczyciela - przewodnika karty z ilustracjami ptaków najczęściej obserwowanych podczas Zimowego Ptakoliczenia zawierające praktyczne wskazówki ułatwiające identyfikację poszczególnych gatunków, ruszyli w teren. Trasa obejmowała ogród przyszkolny, boisko wiejskie, ,,Ostoję dziuplaków” w pobliskim lesie i wieś Hejdyk.

— Uczestnicy spaceru z zaciekawieniem obserwowali pojawiające się ptaki. Jako pierwsze zostały odnotowane sierpówki - ptaki z charakterystyczną sierpowatą obrożą na karku. Wyniki obserwacji to: kawka - 16, gawron - 8, wrona siwa - 9, wróbel - 61, sikorka bogatka - 22, sikorka sosnówka - 10, sikorka czarnogłowa - 13, sroka – 18, mazurek - 15, gołąb -12, sójka – 3, dzięcioł duży -1. Nie udało nam się zaobserwować gila, ale ku naszemu zdziwieniu były sierpówki oraz dzięcioł duży, który siedział sobie na pięknej brzozie — relacjonuje Małgorzata Ruszczyk.

Zebrane informacje zostały przesłane za pomocą elektronicznej karty do Ogólnopolskiego Towarzystwo Ptaków, które na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach, sąsiedztwie człowieka.

—Taki spacer był dla wszystkich miłym, a zarazem bardzo interesującym spędzeniem czasu. Z ciekawością mogliśmy obserwować zimowych ptasich przyjaciół. W czasie tej wycieczki uczniowie nie tylko uczyli się rozpoznawać ptaki, ale także dowiedzieli się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać — podsumowuje przewodnik wycieczki Małgorzata Ruszczyk, wolontariusz akcji Zimowe Ptakoliczenie 2017.

Opiekunem dzieci była nauczycielka Ewa Stachelek. Szkoła w Hejdyku uczestniczyła po raz trzeci w akcji ptakoliczenia.


Historia akcji
Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. Jej organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ptaków. Aby wziąć udział w akcji należało wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaplanować trasę wycieczki.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5