Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Leśnicy z ZSL Ruciane – Nida we francuskim Robin Papinieres

2016-12-19 12:13:41 (ost. akt: 2016-12-19 12:30:59) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: ZSL Ruciane-Nida

Dobiega końca realizacja projektu „Leśnictwo w praktyce – staż zawodowy we Francji”. Ta trwająca 2 lata inicjatywa Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem – Nidzie dała jego uczestnikom możliwość konfrontacji realnego modelu pracy z wyobrażeniem o niej.

Podczas sześciotygodniowego pobytu uczniowie kierunku technik leśnik zmierzyli się z realnymi warunkami pracy, wymogami stawianymi przez francuskiego pracodawcę podczas wykonywania zajęć z zakresu
nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli i ochrony lasu.

Współpraca z francuską firmą Robin Papinieres nawiązana została za pośrednictwem jej polskiego przedstawiciela Pana Grzegorza Noska. Ten wieloletni pracownik firmy Robin Papinieres i zarazem absolwent ZSL Ruciane – Nida zainicjował współpracę w zakresie mobilności uczniów stając się obok pani dyrektor szkoły Haliny Pańkowskiej współautorem sukcesu tego przedsięwzięcia.

Firma przyjmująca Robin Papinieres obecnie jest światowym liderem w produkcji sadzonek mikoryzowanych (tj. sadzonek szczepionych grzybami). Ta posiadająca 21 oddziałów firma w swojej prawie siedemdziesięcioletniej działalności oprócz usługi w produkcji szkółkarskiej rozwinęła również działalność handlową zakładając sieć marketów ogrodniczo – zoologicznych.

Firma od dziesięcioleci realizuje staże zawodowe dla uczniów i studentów kierunków leśnych i rolniczych z krajów Europy. Z ZSL Ruciane – Nida współpracuje od blisko 10 lat, organizując wakacyjne staże dla uczniów. Obecny projekt stanowi kontynuację tej współpracy i jest pierwszym współfinansowanym ze środków unijnych krokiem w kierunku jej poszerzania o staże dla szerszego grona uczniów i samej kadry pedagogicznej.

Ułatwienie, jakie niosą fundusze unijne dedykowane na rozwój kształcenia zawodowego typu Erasmus + i PO WER dają znakomitą okazję do uzbrojenia ucznia w wiedzę i umiejętności zawodowe pożądane na europejskim rynku pracy. W ramach projektu każdy uczestnik uzyskał wielokierunkowe wsparcie zarówno przed i w trakcie mobilności.

Przygotowanie pedagogiczne pomogło zrozumieć postawy, zachowania w sytuacjach stresowych wskazując metody radzenia sobie z emocjami i metody rozwiązania powstałych konfliktów i nieporozumień. W ramach przygotowania językowego uczniowie uczestniczyli w kursie języka angielskiego zawodowego (język projektu) przyswajając zwroty, zdania, słówka z dziedziny leśnictwa i rolnictwa. Istotną częścią wsparcia uczestników było przygotowanie kulturowe.

Przedstawieniem francuskich zwyczajów, tradycji i kultury zajęli się pracownicy Olsztyńskiego Centrum Polsko- Francuskiego. Zapoczątkowane w Polsce przygotowanie kulturowe miało swoją kontynuację na miejscu stażu w formie wycieczek krajoznawczych.

Dwuletni projekt objął działaniem 40 uczniów ZSL Ruciane – Nida uczących się w zawodzie technik leśnik. Nabyta podczas sześciotygodniowego stażu wiedza i umiejętności potwierdzone zostały dokumentem Europass Mobilty. Uznawany w Zjednoczonej Europie certyfikat jest swoistą przepustka na europejski rynek pracy, stanowi też solidne CV dla dalszego rozwoju w sferze zawodowej.

Realizacja projektu to również strona organizacyjna całego przedsięwzięcia. Przygotowaniem logistycznym wyjazdem , sprawozdawczością merytoryczną przez okres całego okresu zajmowała się Pani Halina Pańkowska – Koordynator projektu i zarazem dyrektor ZSL Ruciane – Nida. Zorganizowana przez panią koordynator kadra wspierająca w osobach opiekunów stażu oraz kadry pedagogicznej prowadzącej wsparcie dla każdej grupy, przyczyniła się do powodzenia organizowanego wsparcia.

Zakończenie projektu nie oznacza zakończenia współpracy z francuskim przyjacielem szkoły. Już w lutym 2017r. złożony zostanie wniosek o dofinansowanie obejmujący tę samą tematykę z uwzględnieniem większej liczby uczniów.

Projekt pn. „Leśnictwo w praktyce – staż zawodowy we Francji” zrealizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEKPolub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages