Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Policjanci zapraszają na bezpłatną kontrolę i regulację świateł

2016-12-07 14:44:05 (ost. akt: 2016-12-07 11:49:45)

Autor zdjęcia: KPP Pisz

„Twoje światła- twoje bezpieczeństwo” – pod takim hasłem w całej Polsce policjanci ruchu drogowego zwracają uwagę na to, jak ważne jest oświetlenie pojazdu. Jesienią i zimą światła aut i małe światełka pieszych - odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Funkcjonariusze zapraszają do bezpłatnego sprawdzenia i regulacji oświetlenia w swoim aucie także na stacji diagnostycznej w Piszu.

W okresie jesienno- zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia. Niesprzyjająca kierowcom i pieszym aura- deszcze, opady śniegu, mgły i bardzo szybko zapadający zmrok ograniczają widoczność. W takich warunkach niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie pojazdu. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania determinuje ich stan techniczny oraz właściwe ustawienie ich wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia a także natężenie emitowanego światła. Każda usterka może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo przeciwnie- niesprawnymi światłami można wręcz „oślepić” nadjeżdżających z naprzeciwka.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to suma wielu składników. Na drogach przecinają się ścieżki użytkowników aut i pieszych. Infrastruktura drogowa, warunki atmosferyczne, stan psychofizyczny użytkowników ruchu drogowego, stan techniczny pojazdów, stosowanie się do przepisów ruchu wpływają na sytuację na drodze. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by na drogach było bezpiecznie.

Twoje światła- twoje bezpieczeństwo
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz ze wszystkimi komendami wojewódzkimi policji przy współpracy Instytutu Transportu Samochodowego, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, operatora komunikatora Yanosik oraz blisko dwustu stacji diagnostycznych na terenie całego kraju rozpoczęło kampanię pod hasłem „Twoje światła - twoje bezpieczeństwo”. Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie zasady „widzieć i być widocznym” oraz zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno- zimowym zagrożenia, które niesie za sobą niesprawne lub nieprawidłowe oświetlenie pojazdu.

Bezpłatna kontrola i regulacja świateł
Podczas kampanii na wybranych stacjach diagnostycznych kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej kontroli i regulacji oświetlenia pojazdu. W dniach 10 i 17 grudnia, w dwie kolejne soboty, diagności sprawdzą i wyregulują oświetlenie.

W Piszu wszystkich chętnych zapraszamy do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przy ul. Orzyskiej 4a. Tam właśnie 10 i 17 grudnia w godzinach od 8.00 do 15.00 będzie można bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoim samochodzie. We wskazanej stacji diagnostycznej będzie możliwość skontrolowania świateł zarówno w samochodzie osobowym, jak i ciężarowym.

Policyjne kontrole na drogach regionu
Policjanci drogówki aktywnie włączą się w działania „ Twoje światła- twoje bezpieczeństwo”. Przez najbliższe tygodnie funkcjonariusze będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów. Warto przypomnieć kierowcom, że w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia znaleźć można wszystkie dane techniczne dotyczące oświetlenia pojazdów. Policjanci będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.

Widzieć – i być widocznym
Ta uniwersalna zasada dotyczy wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu. Obowiązkiem pieszego jest zadbać o własną widoczność. Dobre i sprawne oświetlenie pojazdu oraz pieszy wyposażony w elementy odblaskowe przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa jesienią i zimą.

KPP Pisz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do sierzanta starszego #2131877 | 83.9.*.* 10 gru 2016 08:25

  dzieki za mandat

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do sierżant (komentaż pod tedem) #2131078 | 37.47.*.* 9 gru 2016 08:42

  Po biegłej znajomości języka polskiego wydaje mi się Panie Sierżancie, że sam niedawno u ojca przeskakiwałeś z jajka na jajko, więc nie "synuj" nam tu starym kierowcom.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do sierżant #2130611 | 37.47.*.* 8 gru 2016 18:28

  "pomijałeś" - pisownia jak z notatki służbowej krawężnika z drogówki. Byłaby humorystyczna gdyby nie miała miejsca w rzeczywistości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. czytelnik #2129596 | 84.138.*.* 8 gru 2016 00:18

  Ja juz bym wolal sobie sam swiatla ustawic , oraz z Policja lepiej nie miec nic do czynienia ( Nigdy )

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ed #2129339 | 83.9.*.* 7 gru 2016 17:23

  do ORZYSZA na stacje dostaniesz śrubokręt od diagnosty i mówi kręć.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages