Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Uczniowie po Erasmusie. ZSL w Rucianem-Nidzie podsumował projekt edukacyjny

2016-12-02 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-02 11:55:42)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Czterdziestu uczniów kształcących się w zawodzie technik leśnik odbyło 6-tygodniowe staże we Francji w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego”. W poniedziałek (29 listopada) w Zespole Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie odbyła się konferencja podsumowująca realizację szkolnego projektu "Leśnictwo w praktyce - staż zawodowy we Francji".

Wniosek, który został złożony przez ZSL w Rucianem-Nidzie w 2014 roku na konkurs do programu Erasmus, w wyniku oceny trafił na listę rezerwową i uzyskał wsparcie unijne z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój tj. 100 % dofinansowania, które wyniosło 615 859,55 PLN.

Zgodnie z umową wyznaczony dwuletni termin realizacji to okres od 31.12.2014r. do 31.12.2016r. W ramach projektu wiosną i jesienią (w latach 2015 - 2016) odbyły się cztery wyjazdy 10-osobowych grup uczniów klas II-IV kształcących się w zawodzie technik-leśnik na 6-cio tygodniowe praktyki zawodowe do Francji.

Uczniowie mieli okazję doskonalenia swoich umiejętności zawodowych w przedsiębiorstwie branżowym Robin Pepinieres położonym w malowniczym regionie (Alpy Francuskie) w miejscowości Sain Laurent du Cros.

- Podczas praktyk uczniowie pozyskali wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli i ochrony lasu. Do realizacji staży uczestnicy zostali przygotowani już przed mobilnością. Przygotowanie językowe zrealizowała szkoła we własnym zakresie, natomiast kulturowe przygotowanie realizowane było we współpracy z Fundacją Polsko-Francuską w Olsztynie i kontynuowane już na miejscu - mówiła podczas konferencji koordynat projektu Halina Pańkowska, dyrektor ZSL im.Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie.

- Przygotowując się do odbycia stażu uczniowie zrealizowali program przygotowania kulturowo-językowo-pedagogicznego opracowany przez nauczycieli naszej szkoły pracujących przy projekcie. Działania te ułatwiły uczestnikom realizację celów zawodowych i przygotowały ich emocjonalnie w kontakcie z zagranicznym środowiskiem Francji, jakiego wcześniej nie mieli okazji poznać. Dla większości uczniów była to pierwsza lekcja samodzielnego życia z dala od rodziny, dlatego chcieliśmy ich kompleksowo przygotować, aby potrafili ten czas, pod każdym względem, dobrze wykorzystać.

Realizacja projektu to niewątpliwie wzrost jakości kształcenia zawodowego realizowanego przez ZSL w Rucianem-Nidzie i zwiększenie atrakcyjności jego oferty edukacyjnej. To również ogromny wpływ na transfer osiągnięć ucznia, bowiem ocena wystawiona za odbytą praktykę znajdzie się na jego świadectwie szkolnym.

Ponadto każdy uczestnik stażu otrzymał certyfikat Europass Mobilność – pierwszy dokument potwierdzający jego kompetencje zawodowe na europejskim poziomie. Koordynatorami projektu byli: koordynator strony polskiej - Halina Pańkowska, dyrektor ZSL w Rucianem-Nidzie i koordynator strony francuskiej - Bruno Robin, Dyrektor Generalny/ Grzegorz Nosek, przedstawiciel firmy w Polsce, absolwent Technikum Leśnego w Rucianem-Nidzie.

W podsumowaniu projektu wzięli udział nauczyciele i uczniowie szkoły oraz zaproszeni goście, m.in. burmistrz Rucianego-Nidy, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piszu, Rady Powiatu, Lasów Państwowych, szkół i innych instytucji oświatowych z terenu powiatu piskiego.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages