Zacznij żyć, zanim ona Cię zabije

2016-12-04 09:00:00(ost. akt: 2016-12-02 11:10:09)

Autor zdjęcia: Internet: sxc.hu

Alkoholizm to choroba, która nieleczona, najczęściej prowadzi do śmierci. Jest taka teoria, która mówi, że alkoholik nie zacznie się leczyć, dopóki nie sięgnie dna. Poziom dna jest różny. Dla jednego będzie to już możliwość utraty pracy, dla innego płacz dziecka, dla jeszcze innego - grzebanie w śmietniku... Zbyszek nie mógł pogodzić się ze swoim życiem, miał dość picia i siedzenia w więzieniach. Pewnego dnia postanowił, że przestanie pić... Dziś na naszych łamach historia Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Piszu opowiedziana słowami jednego z nich.
Pomysł narodził się wczesną wiosną 1986 roku w Areszcie Śledczym w Szczytnie gdzie (po kolejnej popijawie i rozróbie) trafił za kolegium Zbyszek. Nie mógł się pogodzić ze swoim życiem, miał już dość picia, siedzenia w więzieniu i postanowił, że jak wyjdzie na wolność to przestanie pić. Swoimi przemyśleniami podzielił się z kolegą z celi (de facto ten po 3 latach trafił na 1-wszy miting w Piszu). Po wyjściu z więzienia Zbyszek, który już nie pił, spotkał swojego znajomego Zdziśka z Rucianego Nidy, ten opowiedział mu o grupach Anonimowych Alkoholików w Ełku, Zbyszek postanowił tam pojechać. Przez pół roku jeździł do Ełku sam, później dołączył do niego kolega Rysiek. Po kilku wspólnych wyjazdach postanowili otworzyć taką grupę w Piszu. W tym celu udali się do Poradni Odwykowej w Piszu do terapeuty Leszka Figurskiego, on zgodził się z ich pomysłem i udostępnił pomieszczenie w „starej Przychodni”. Tam spotykali się w każdy piątek o godz. 17.00. Z czasem dołączył do nich Andrzej i Zdzisław z Rucianego, już było ich czterech. Po niedługim okresie czasu nastąpił bardzo duży przypływ ludzi. Doszli Jasiu Szewc, Waldek, Janek, Ania, Stasiu. Dołączyły też 4 osoby (dwie dziewczyny i dwóch chłopaków), które nie miały choroby alkoholowej, ale które również uczestniczyły w mitingach.

Grupa AA, Klub Abstynenta i „Arka”
Okazało się, że pomieszczenie udostępnione przez Leszka jest już za małe. Narodził się pomysł zawiązania Stowarzyszenia. Powstał Klub Abstynenta „Syriusz”, siedzibą klubu było dużo większe pomieszczenie w piwnicy Domu Kultury - Sala Kominkowa, tutaj w każdy piątek o godz. 17.00 odbywały się mitingi
Służbę pierwszego rzecznika grupy powierzono Zdziśkowi on też był prowadzącym mitingi na podstawie książki „12 kroków i 12 tradycji”. Czytany był rozdział poświęcony danemu krokowi a następnie wszyscy wypowiadali się na temat czytanego kroku. Taki miting trwał od godz. 17.00 często do 1.00 – 2.00 w nocy. W trakcie mitingu wypalano karton papierosów i było wypijane morze kaw i dolewek do kawy.
Pod koniec 1987 roku w Piszu został zorganizowany pierwszy nocny miting, który trwał do rana i na który przyjechali przyjaciele z Łomży, Suwałk, Ełku, Giżycka, Olsztyna i Węgorzewa.
Często mylone były pojęcia grup AA i Klubu Abstynenta. Wynikały różne konflikty i problem z tym związane. Większość osób którzy przychodzili to osoby po odwykach kierowani przez terapeutów. Często z niewiedzy trafiali zamiast na miting to do Klubu, bywało też odwrotnie. Zaczęła się duża rotacja ludzi, nie wszystkim to odpowiadało. Jesienią 1994 roku koledzy Janek, Leszek i Zbyszek K. udali się do proboszcza Parafii na Wschodzie księdza Bzdaka z prośbą aby udostępnił salę na spotkania Anonimowych Alkoholików, Proboszcz wyraził zgodę. O powstanie nowej grupy szczególnie zabiegał Janek, mieszkał na tym Osiedlu i piątkowe mitingi były o zbyt wczesnej godzinie. Chciał aby były dodatkowe spotkania o późniejszej porze i koniecznie poza Klubem aby wyraźnie rozdzielić spotkania AA od działalności Klubu. Grupę nazwano „Arka”, był to pomysł ś.p.Eli żony Janka. Tak powstały „środowe” mitingi na Wschodzie o godz. 19.00 odbywają się do dnia dzisiejszego. Na początku frekwencja wynosiła około 4-5 osób, ale z czasem grupa zaczęła się powiększać.

Najważniejsze: zdrowienie, jedność, służba
Pomiędzy grupami „na wschodzie” i „w klubie” zaczęły narastać podziały. Większość alkoholików miała „swój” miting albo w środę lub w piątek. Niewielka liczba osób uczestniczyła w mitingach obu grup. W tymże 1992 roku część grupy zaczęła jeździć na Warsztaty Kroków prowadzone przez terapeutę Marka Kamionowskiego w Ośrodku Leczenia Odwykowego w Giżycku. Pod wpływem tych warsztatów zaczęto wprowadzać zmiany dotyczące prowadzenia i formy mitingu. Ustalono, że miting trwa 1 godz, nie ma palenia papierosów, czytano fragment danego kroku.
Przez wiele lat była bardzo ogromna rotacja ludzi na mitingach, na stałe zaangażowane było tylko kilka osób. Duża cześć ludzi przychodziła czy to na mitingi środowe lub piątkowe przez pół roku do roku i znikała bez śladu. Ludzie Ci nie byli zainteresowani stosowaniem programu AA, byli zainteresowani tylko „nie piciem”.
W czerwcu 1997 roku powstała inter-grupa, Piskie grupy przystąpiły do Inter-grupy Ełckiej, w międzyczasie poszczególne osoby próbowały pomagać założyć mitingi w Białej Piskiej, Orzyszu, wozili ludzi na detoksy, załatwiali terapię. Wielu ludzi zaczęło jeździć na inne mitingi, Zloty Radości, rozpoczęła się wymiana doświadczeń to zaczęło być przenoszone na piski teren, zaczęły znikać podziały pomiędzy grupami „Roś” z dawnego Klubu i grupą „Arka” z Osiedla Wschód. Większość alkoholików zaczęła uczestniczyć w mitingach obu grup. Grupy zaczęły brać czynny udział w pracach Inter-grupy, zaczęły nieść posłanie AA do Ośrodka Leczenia Uzależnień w Starych Juchach i do Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.
Na dzień dzisiejszy grupy Piskie niosą posłanie AA do Ośrodka Terapeutycznego w Starych Juchach, na terapię do Kolna, do 6 Zakładów Karnych, zaangażowanie uczestniczą w pracach inter-grupy i regionu. Uczestniczymy i dzielimy się swoim doświadczeniem na mitingach grup AA z innych miast oraz innych Inter-grup.
Dziś w Piskiej Wspólnocie Anonimowych Alkoholików stosowane są 3 zasady programu : zdrowienie, jedność, służba.



Miejsca i terminy mitingów AA w Piszu:
Środa godz. 19:00 grupa ARKA - Wołodyjowskiego 2 , 12-200 Pisz
Piątek godz. 18:00 grupa ROŚ - Kopernika 8 , 12-200 Pisz

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5