Spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem

2016-11-16 08:00:00(ost. akt: 2016-11-16 07:59:57)

Autor zdjęcia: Patryk Żywczyk

W ramach obchodów 70-lecia Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu zaprasza na spotkanie z poetą Wojciechem Kassem, które odbędzie się jutro (17 listopada) o godz.17.00.

Tego wieczoru poeta zaprezentuje w M-GBP w Piszu wiersze ze swojego najnowszego tomiku zatytułowanego "Pocałuj światło. 89 wierszy". Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Na tom "Pocałuj światło" składa się osiemdziesiąt jeden wierszy autora pochodzących z dziewięciu wcześniejszych, opublikowanych w latach 1999-2015, zbiorów poetyckich oraz osiem utworów nowych.
O najnowszym dziele Wojciecha Kassa ukazało się wiele pochlebnych recenzji znanych krytyków literackich. Oto niektóre z nich:

Dr Przemysław Dakowicz - poeta, eseista historyk literatury i krytyk literacki:
"Tom wspaniały, znakomicie wydany, z zyskiem wynikającym z formatu - wersy pełne, nawet długie wiersze mieszczące się na jednej stronie. I wrażenie kompletności, jakiegoś głębokiego wglądu w idiom poetycki Wojciecha Kassa. Wszystko to prezentuje Poetę jako osobowość skończoną, dojrzałą, świadomą swoich twórczych przeznaczeń. Nowe wiersze - znane mi w większości - wyostrzają apetyt na nowy tom, ale zdaje mi się, że tym razem Kass powinien poczekać, zmusić czytelników do postu. "Pocałuj światło" jest jak kamień milowy, jak chorągiewka wbita w szczyt. To dopiero jeden ze szczytów, do których na swojej drodze dotarł poeta z Prania."

Prof. Piotr Mitzner, Uniwersytet im. Kardynała Wyszyńskiego, poeta, eseista, teatrolog, wice redaktor Nowej Polszy:
"To duża frajda mieć Wojciecha Kassa w takim "wybiorze", choć chciałoby się więcej. Szkoda, że tylko 89 wierszy. (…) Tym razem myślę sobie, że ten Poeta bardzo sugestywnie łapie obraz świata, że czuje go nad wyraz zmysłowo. Jak nudno robią to inni (bez nazwisk, wiadomo), jak Wojciech Kass ciekawie."

Prof. Wojciech Kudyba, Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego, poeta, eseista, krytyk literacki:
"To tom gęsty i ważny.
Ważny dla polskiej poezji.
To najlepszy zbiór poetycki, jaki ukazał się w Polsce w tym roku."


Grzegorz Kociuba, poeta, eseista, krytyk literacki:
"Jeżeli poetycka dojrzałość a zarazem poetyckie mistrzostwo przejawiają się w: wyrazistym lokowaniu siebie w literackiej tradycji, swobodnym i funkcjonalnym posługiwaniu się różnymi miarami, krojami wiersza, zmysłową otwartością na świat, która sąsiaduje z bolesną świadomością naszej ludzkiej kondycji, umiejętności powiedzenia o tym, co najtrudniej pochwytne i wyrażalne, nieustannym pragnieniu przekraczania tego, co znam i kim jestem, aby iść dalej... to w poezji Wojciecha Kassa już to wszystko jest. Nie w sposób zamknięty, "zmarmurzony", ale właśnie wciąż otwarty, niespokojny, niesyty,... Po prostu... POEZJA!"


Wojciech Kass (ur. 1964 r. w Gdyni) - poeta i eseista. Opublikował tomiki: "Do światła" (1999)," Jeleń Thorwaldsena" (2000), za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, "Prószenie i pranie" (2002), "10 Gedichte aus Masurenland" (2003, wybór wierszy w języku polskim i niemieckim),"Przypływ cieni" (2004),"Gwiazda Głóg" (2005), "Pieśń miłości, pieśń doświadczenia" (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), "Wiry i sny" (2008) oraz "41" (2010). W 2012 ukazała się publikacja pt. "Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy", zawierająca pieśni z "41", dziennik poety z okresu ich pisania, komentarze krytyków i historyków literatury o tym tomie oraz wiersze nowe. W 2014 kolejny tomik"Ba!". Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem "Aj, moi dawno umarli" (1996) oraz książki eseistycznej "Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" (2004). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego "Topos". Uhonorowany nagrodą "Nowej Okolicy Poetów" za dorobek poetycki (2004), brązowym (2007) i srebrnym (2015) medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", "Sopocką muzą"- nagrodą prezydenta Sopotu (2011). Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, rosyjski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski. Od 1997 r. jest dyrektorem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gazela #2115740 | 78.11.*.* 18 lis 2016 20:08

    W miejscowej bibliotece jest bardzo interesująca książka Antoniego Kępińskiego pt. "Schizpofrenia". Warto przeczytać, aby zrozumieć wiele problemów współczesnej sztuki.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Opinio #2114749 | 31.183.*.* 17 lis 2016 15:52

    Ładny tytuł tomiku wierszy... Ale może ładniejszy byłby "Pocałuj psa w nos"...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5