Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Tarcza -16. To największe ćwiczenia obronne policji od II wojny światowej

2016-09-20 14:45:55 (ost. akt: 2016-09-20 15:02:19)
Tak ćwiczenia wyglądały w Piszu

Tak ćwiczenia wyglądały w Piszu

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Ponad 1500 osób planowanych jako uzupełnienie kadr policyjnych na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, uczestniczyło wczoraj w ćwiczeniu pod kryptonimem „TARCZA 16”. Zaangażowano w nie 74 jednostki organizacyjne Policji, do których powołano rezerwistów, którzy uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Wśród wytypowanych jednostek znalazły się m.in. te z Ostródy, Olsztyna, Elbląga i Pisza.

Punktualnie o godzinie siódmej rano w 74 wytypowanych jednostkach Policji kraju rozpoczęły się wczoraj (18.09.2016) ćwiczenia obronne pn. TARCZA-16. To największe tego typu ćwiczenia w powojennej historii Policji, przeprowadzone przy współpracy administracji wojskowej. Inicjatorem i koordynatorem całość działań był Główny Sztab Policji KGP przy wsparciu Biura Finansów i Biura Logistyki Policji Komendy Głównej Policji.

	http://m.wm.pl/2016/09/orig/c-wiczenia-335714.jpg

Głównym założeniem ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie mechanizmów i procedur powoływania rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji. Uczestnicy ćwiczenia poznali zadania, obowiązki i uprawnienia osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostce organizacyjnej Policji przewidzianej do militaryzacji. Zostali także zapoznani z zakresem przydzielonych zadań służbowych, podstawami prawnymi związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby, podstawami prawnymi, warunkami, zasadami i przypadkami stosowania środków przymusu bezpośredniego, zasadami prowadzenia ochrony obiektów, a także przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w Policji. Poznawali także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ratowaniu zdrowia i życia poszkodowanych.

Ćwiczenie przeprowadzono w komendach powiatowych/miejskich i rejonowych Policji z zachowaniem koordynacyjnej roli komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Całość działań w ramach przedsięwzięcia była koordynowana przez Główny Sztab Policji KGP (obsadę Centrum Operacyjnego Komendanta Głównego Policji). W przedsięwzięciu uczestniczyli obserwatorzy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz jednostek organizacyjnych Policji.

Wśród jednostek wytypowanych do wzięcia udziału w działaniach znalazły się także te z Warmii i Mazur. Były to Komendy Miejskie Policji z Olsztyna i Elbląga, a także Komendy Powiatowe Policji z Ostródy i Pisza.

Pierwsze ćwiczenie w Policji o podobnej formule, pod kryptonimem „WZMOCNIENIE 14”, odbyło się w połowie września 2014 r. w Szkole Policji w Słupsku. Podczas 2-dniowego przedsięwzięcia sprawdzono wypracowane procedury powoływania rezerw osobowych, odbyły się też zajęcia i pokazy. W ćwiczeniu tym udział wzięli także przedstawiciele wszystkich komend wojewódzkich Policji i szkół policyjnych, obserwując organizację i przebieg ćwiczenia. W ubiegłym roku przeprowadzono podobne ćwiczenia pod kryptonimem „Obronność 15”. Zostały zorganizowane przez komendy wojewódzkie Policji i szkoły Policji na terenie całej Polski.

Wczorajsze ćwiczenie przeprowadzono, realizując rozporządzenie Rady Ministrów z 6 kwietnia 2016 r. w sprawie określenia liczby osób powołanych w 2016 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji, a także zarządzenie wydane przez Prezes Rady Ministrów, które określiło termin ćwiczeń w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji na dzień 18 września 2016 r. Finansowanie przedsięwzięcia zapewniono ze środków budżetowych ujętych w Programie Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych Działu Administracji Rządowej Sprawy Wewnętrzne w latach 2013-2022, przeznaczonych na wydatki obronne.

(KGP / ar/as)


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. z #2070057 | 89.228.*.* 21 wrz 2016 06:34

  Właśnie patrząc na czarne mundury w policji interwencyjnej dochodzę do wniosku,że całym winowajcą w sali barowej w gizyckim hotelu było ŚWIATŁO,które jak wiadomo w lokalach jest przytłumione i specyficzne a na dokładkę to było nocą.Panowie wojskowi,którzy byli podchmieleni w takich warunkach na ten moment poczuli się tak jak poczuli.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nie MA TU KOBIEY #2070025 | 88.220.*.* 20 wrz 2016 22:58

  HE HE Z\ŻEBY BYŁO TO SZKOLENIE PO OSTATNIEJ AKCJI TO BY ZNOWU KOBIETY WYSTAWILI BO U ŻOŁNIERZY JAK W DOMU, CZY NA SŁUŻBIE TAK I PO ZA NIĄ, SZKODA, ŻE NIE MA KOMU IM DOBRAĆ SIĘ DO DUPY BO MAJĄ ROZPUSTĘ NAPRAWDĘ A POLICJA TO CAŁY CZAS SŁYCHAĆ ŻE DOSTAJĄ W PITOL A CIEKAWE JAK KASA BO MNIEJSZA NAPEWNO, A TU AŻ PLECY BILĄ OD LEŻENIA NA PALETACH, MON POWIENIEN UDOSTEPNIC PORTAL I BY SIĘ PRZEKONAL

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ja #2069757 | 83.0.*.* 20 wrz 2016 15:39

  To szkolenia zorganizowane po tej akcji z oficerami WP z 15BZ w Giżycku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages