Gminne dożynki w Piszu. Mieszkańcy podziękowali za plony

2016-08-29 11:24:29(ost. akt: 2016-08-30 08:09:40)
Mieszkańcy gminy Pisz podziękowali za plony

Mieszkańcy gminy Pisz podziękowali za plony

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

„Błogosław rolnikowi jego ciągły trud i rumiany bochen chleba, który karmi polski lud” - tymi słowy ozdobiony był jeden z wielu przepięknych wieńców dożynkowych jakie w niedzielę (28 sierpnia) rolnicy przynieśli na mszę świętą dziękczynną do Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu. Gminne uroczystości dożynkowe rozpoczęła wspólna modlitwa i poświęcenie chleba.
Po mszy świętej barwny korowód dożynkowy na Plac Daszyńskiego poprowadziła Piska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Nikla. Burmistrz Andrzej Szymborski, gospodarz dożynek przyjął z rąk starościny i starosty - Natalii Kowalewskiej i Michała Małeckiego - tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Gospodarz uroczystości wraz z zaproszonymi gośćmi i sołtysami dzielili się nim z mieszkańcami.

Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły taneczne i śpiewacze, a wśród nich zaproszeni goście – zespół Oleckie Echo. Oprócz występów artystycznych odbyły się też tradycyjne konkursy.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy udział wzięło 6 sołectw (Łupki, Pietrzyki, Kwik, Liski, Zdory i Rostki). Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Liski, drugie – sołectwo Kwik, trzecie – sołectwo Pietrzyki, wyróżnienie – sołectwo Zdory.

Do konkursu na najpiękniejszą równiankę zgłosiły się trzy sołectwa – Trzonki, Zdory i Rostki. Zgodnie z werdyktem jury pierwsze miejsce zajęło sołectwo Rostki, a drugie – sołectwo Trzonki, trzecie – sołectwo Zdory.


Najładniejszym stoiskiem dożynkowym okazało się stoisko sołectwa Kocioł Duży i to właśnie jemu przyznano pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęło stoisko sołectwa Hejdyk, a trzecie – sołectwa Pogobie Średnie. Wyróżniono także sołectwo Zdory. W konkursie wzięło udział osiem sołectw. Oprócz nagrodzonych na stoiskach dożynkowych zaprezentowały się także sołectwa: Karpa, Łupki, Trzonki i Liski.

Za najlepszą potrawę uznano Dziczyznę z pierogami w kurkach, którą przyrządziły panie z sołectwa Pogobie Średnie. Drugie miejsce - sołectwo Zdory, trzecie - sołectwo Karpa, wyróżnienie – sołectwo Kocioł Duży.


Uroczystości dożynkowe były też okazją do wręczenia Honorowej odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” przyznanej przez Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi. W tym roku odznakę tę otrzymali:
Małżeństwa: Marzena i Krzysztof Pieloch oraz Danuta i Roman Stachelkowie,
Panie: Magdalena Ksepka, Bożena Rutkowska, Bożena Sekścińska, Krystyna Słomka, Magdalena Uścio oraz Ewa Waśkiewicz
Panowie: Kazimierz Banach, Antoni Borzymowski, Wiesław Dąbrowski, Marek Grajko, Robert Kozioł, Stanisław Kutyłowski, Dariusz Rudnik, Tomasz Strumiłowski i Stanisław Szulc

Tegoroczne dożynki zakończyły występy zespołów disco-dance. Zabawa przy muzyce trwała aż do północy.


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5