Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2016-08-01 10:50:24(ost. akt: 2016-08-01 14:50:28)
1 sierpnia obchodzona jest 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17. w całym powiecie piskim zabrzmią syreny alarmowe. Warto się na chwilę zatrzymać oraz uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli i ginęli podczas Powstania Warszawskiego.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, o godz. 17.20 w Muzeum Ziemi Piskiej rozpocznie się projekcja filmu "Pierścionek z Orłem w Koronie" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Przed projekcją filmu będzie można również obejrzeć dioramę historyczną „Powstańcza Placówka” w wykonaniu Stowarzyszenia Piska Pozycja Ryglowa we współpracy z Muzeum Ziemi Piskiej.

„Pierścionek z Orłem w Koronie”
Jest październik roku 1944. Ostatnie dni Powstania Warszawskiego. Polacy walczą, choć są świadomi, że niedługo nastąpi kapitulacja. Podchorąży Marcin i pluton, którym dowodzi, wycofują się z ruin bronionego przez nich domu. Marcin zostaje ciężko ranny. Jego dziewczyna, Wiśka, trafia do obozu dla ludności cywilnej. Para zostaje rozdzielona... W szpitalu pod Warszawą, do którego trafia Marcin, pracuje sanitariuszka Janina. Okazuje się, że znajomości zawarte w szpitalu staną się bardzo ważne dla jego przyszłych losów.

Od 1 do 31 sierpnia w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu będzie można oglądać wystawę "Dni Powstania – Warszawa 1944” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z OBEP IPN w Gdańsku oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wystawa prezentuje kolejne dni zmagań – walkę przeszło 50 tys. ochotników-powstańców, znaczących swój szlak bojowy odwagą i poświęceniem.

Odsiecz oddziałów Armii Krajowej płynącą z różnych stron, nawet z dalekiej Nowogródczyzny.Daremne wysiłki żołnierzy armii Berlinga poległych na Czerniakowie, zdradę „sojusznika naszych sojuszników" – czekającego na agonię miasta i jego obrońców na prawym brzegu Wisły. I wreszcie poświęcenie mieszkańców stolicy nadające głęboki sens pojęciom takim jak „solidarność", „bohaterstwo" czy „ofiarność". Im to właśnie, blisko 180 tys. poległym i zamordowanym warszawiakom oraz 18 tys. poległym powstańcom, wystawa oddaje hołd.

Autorzy wystawy: dr Tomasz Łabuszewski, dr Kazimierz Krajewski, dr Paweł Sasanka, Sławomir Stępień

W Orzyszu pod Pomnikiem "1920" odbędzie się również uroczysty apel upamiętniający 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczną dziś o godz. 17.

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5